Drastiska åtgärder i äldreomsorgen
I flera år har äldreomsorgen i Uppsala gått med stora underskott. Men till följd av kraftiga nedskärningar räknar kommunen med att budgeten i år ska komma i balans. Jag tror att vi nu har större delen av besparingarna bakom oss, säger Magnus Johannesson, chef för kommunens äldreomsorg.
Det beror dels på kraftiga personalminskningar, dels på att arbetet organiseras effektivare.
I fjol försvann personalkostnader motsvarande 151 årsarbetare. Fram till maj 2004 ska ytterligare motsvarande 80 tjänster bort.
Komma i balans
Det innebär att ungefär tio procent av äldreomsorgens personalstyrka försvunnit sedan januari 2003. Det har skett genom att timanställda och vikarier plockats bort. Däremot har inga fast anställda sagts upp.
Fjolårets underskott på 53 miljoner kronor ska arbetas in under två år. Enligt planerna ska 15 miljoner kronor av det sparbetinget klaras av i år. Går det vägen återstår nästa år 38 miljoner.
Hur stora besparingar som måste till under innevarande år för att ekonomin ska komma i balans till årsskiftet är ännu inte klart.
— Vi måste först se vad de neddragningar vi gör under april och maj får för effekter, uppger Magnus Johannesson.
UNT: Kan ni erbjuda samma kvalitet inom äldreomsorgen som innan åtstramningarna?
— När organisationen satt sig är jag övertygad om att vi kan leverera en god vård. De förändringar som märkts av vill jag se som temporära, säger Magnus Johannesson.
Hemvårdens arbetsgrupper utökats
En viktig förändring av äldreomsorgen är att hemvårdens arbetsgrupper utökats och fått större geografiska områden. Detta för att lättare hantera situationen om till exempel om många fler plötsligt behöver mer hjälp.
Magnus Johannesson anser att den bild medierna ger inte alltid speglar verkligheten.
— Man kan få intryck av att äldreomsorgen är på väg utför men så är det inte. Vi utför till exempel 840 000 timmars hemvård om året och jag tror att merparten av insatserna upplevs som bra.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!