Sommargatan testades på Svartbäcksgatan och Östra Ågatan för att göra några av Uppsalas centrala gator mer attraktiva sommartid. Bänkar, blomsterarrangemang och gatudekorationer i form av prickar i gult och grönt var centrala inslag. Bänkarna och blommorna var lätt att ta bort. Men prickarna sitter som berg.
– Den färg vi beställde skulle vara lätt att ta bort. Men det gick inte med vanliga metoder. Det är beklagligt, en miss av oss, säger Rickard Malmström, (MP) ordförande i gatu- och samhällsmiljönämnden.
Miss nummer två kom när kommunen valde att fräsa bort prickarna i asfalten. Prickarna försvann men asfalten fick stora ljusa fläckar där prickarna suttit.
– Det var ingen bra idé. Gatan blev ful. Den var snyggare som den var innan vi fräste. Vi försöker göra rätt men det blir fel, säger Rickard Malmström.
Nu har drygt halva gatan fräsmärken och resten prickar. Men kommunen väljer att stoppa arbetet.
– Vi kommer att lägga på en färg som gör de frästa områdena mörkare. Det snyggar till skadorna i asfalten. Resten av prickarna får vara kvar. De kommer att nötas bort av trafiken på sikt.
Svartbäcksgatan rustades för bara något år sedan för att bli en attraktiv cafégata?
– Det är jättetråkigt att de skulle bli så här. Men vi har ett helt stadsrum att ta hand om. Det måste kunna få bli fel ibland när man väljer att testa nya saker, säger Rickard Malmström.
Om kommunen kommer att kunna rikta skadeståndskrav mot företaget som sålt färgen är oklart.