De dekorerar sin egen gård

Några av Uppsalahems hyresgäster dekorerar just nu sin gård i Gottsunda. Utifrån egna abstrakta kompositionen tillverkar de dörrmattor i betong, en för varje entré.

Amani Syala och Nora Monfared inspekterar gjutningen i en platta. I bakgrunden Persheng Hussein.

Amani Syala och Nora Monfared inspekterar gjutningen i en platta. I bakgrunden Persheng Hussein.

Foto: Tor Johnsson

Uppsala2009-08-14 17:22
Uppsalahem bygger om en hel radhusgård på Pettersson Bergers väg. I ombyggnaden ingår att göra en konstnärlig gestaltning där de boende deltar. Projektet leds av en skulptören Lena Kriström från Uppsala som jobbat mycket i sten och betong, och med is - vid ishotellet i Jukkasjärvi. Hennes mål med projektet är att deltagarna ska ha roligt samtidigt som de presterar ett bra resultat. Så tycks det ha blivit. Arbete pågår för fullt i områdets kvarterslokal.
- Det här är jätteroligt. Vi och våra grannar har gjort ett mönster i olika färger som vi håller på att gjuta i betong. Jag, mamma och grannen turas om, säger Amani Syala.

Mönstren gjuts i nio betongplattor av normalstorlek. En del på varje platta som sedan sätts samman.
- Det enda krav jag haft är att mönstren ska vara abstrakta och ha en ram runt om. De ska fungera som en sorts dörrmatta till radhusen, säger Lena Kriström.
Behdis Tasakori gjuter en del av ett mönster som liknar en lång orm med en fågel inuti.
- Det är en raket, skrattar hon och skär bort en bit vit frigolit som skiljer mönstrets färger åt.

Plattorna gjuts i formar. Skiktet som ska synas utåt är tunt och kan inte beskådas förrän formen tas bort. För att plattan ska hålla fylls resten av formen med vanlig armerad betong.
- Det blir nio mattor med nio plattor i varje, så totalt gör vi 81 gjutningar. Hela jobbet tar ungefär tre veckor så vi har en vecka kvar, säger Lena Kriström.
I september ska plattorna läggas ut och gården invigas.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om