Dagen efter branden i Boländerna

Runt klockan tio på lördag morgon märks knappt några spår av att det har varit storbrand i Boländerna. Framför Barnens Land och Kappahl är parkeringsplatsen näst intill tom, men butikerna runtomkring håller på att öppna.

Foto: Staffan Claesson

Uppsala2015-04-04 12:43

Videon är inte längre tillgänglig

På Kappahls dörr sitter lapp som upplyser om att butiken är stängd på grund av brand, innanför entrén står två män i arbetskläder med stegar. De vill inte öppna för UNT.

Kappahls informationschef Charlotte Högberg uppger att butiken kommer att öppnas för total utförsäljning när hyresvärden bedömer det som säkert.

– Butiken ska tömmas, så att vi sedan kan sanera lokalen, som är totalförstörd av röken. En brand är alltid en tråkig händelse men vi är lättade och glada att inga människor kom till skada, säger hon till UNT.

På byggnadens baksida är lukten av brandrök påtagllig, längs kortsidan ligger en hög med förkolnat material och en med använda brandslangar.

UNT har försökt nå Lekextra, kedjan som den brunna butiken Barnens Land tillhör.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om