Prognosen: Då blir vinterlandskapet i Uppsala till slask

Vintern gjorde en ordentlig comeback i helgen med en hel del snö, men nu tyder mycket på att både solskenet och kylan är på väg bort från Uppsala.

I veckan kan Uppsala län gå från snöigt till töigt.

I veckan kan Uppsala län gå från snöigt till töigt.

Foto: Jessica Eliasson / TT

Uppsala2025-02-17 19:47

Nya snödrivor har bildats på gatorna i Uppsala län efter lördagens snökaos. Nu har dock snömolnen skingrats och solen har varit ständigt närvarande i vårt vinterlandskap. Och mer av denna vara är att vänta de kommande dagarna, enligt SMHI:s prognos.

– Det kommer vara en del moln men även sol, säger SMHI:s meteorolog Sofia Söderberg.

På nätterna kan det bli ner till minus tio grader kallt och dagtemperaturen kommer också ligga på minussidan. 

Vädret väntas först slå om framåt torsdag eller fredag då mildare luft och moln kommer in västerifrån.

– Det är fortfarande lite svårbedömt, men mycket tyder på att det blir mildare väder med plusgrader då och i helgen, säger Sofia Söderberg.

Även molntäcket väntas ligga över länet helgen ut, huruvida det kan falla regn eller inte är däremot osäkert i nuläget.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!