Buss besköts med laserstråle

På onsdagskvällen, vid 16-tiden, besköts två bussar med grön laser i Stenhagen. Enligt Jan Burström på Gamla Uppsala Buss har laserattackerna ökat.

Grön laser.

Grön laser.

Foto: Tomas Oneborg/TT/arkiv

Uppsala2015-01-28 16:58

Två bussar på linje 5 besköts med laser i Stenhagen. Som en säkerhetsåtgärd ändrades då tillfälligt linjesträckningen. För resenärerna innebar det att hållplatserna Hedenbergsvägen, Gatstenen, Stenhällen och Stenröset inte trafikerades.

Jan Burström, trafikchef på Gamla Uppsala Buss, företaget som kör busslinjen på uppdrag åt UL, berättar att busschauffören fick laserstrålen i ansiktet.

- Han har undersökt synen nu, och det visade sig att det inte var någon fara den här gången. Men får chauffören laser i ögonen är det ju kört.

Hur pass vanlig är den här typen av händelse?

- Det har ökat, men kommer och går i vågor. Störst problem med laserstrålar har vi haft i Gottsunda. Vi fick sluta trafikera Musikvägen en kväll för en tid sedan.

Gamla Uppsala Buss har polisanmält laserattacken.

- Vi gör alltid det när sådant här händer.

Polisen skickade under kvällen patruller till Stenhagen.

- Vi kollar av från vilken lägenhet laserstrålen kan komma, säger Uppsalapolisens presstalesman Christer Nordström.

Vad tycker du kan göras för att komma till bukt med den här typen av problem?

- Det är UL och kommunen som måste komma fram till en lösning, säger Jan Burström:

Han vill gärna se hårdare regler när det gäller laserpekare.

- Varför ska affärerna sälja laserpekare till ungdomar? Man kanske ska fråga sig det, funderar han.

Vid 18-tiden på onsdagen meddelade Jan Burström att busslinje 5 åter kör som vanligt.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om