Brutalt rån i Uppsala – man allvarligt skadad

Vårdpersonal larmade polisen efter att en person kommit till Akademiska sjukhuset med allvarliga skador på lördagen.

Ett rånoffer med frakturer och andra skador togs in på Akademiska sjukhuset på lördagen.

Ett rånoffer med frakturer och andra skador togs in på Akademiska sjukhuset på lördagen.

Foto: Staffan Claesson/UNT arkiv

Uppsala2023-06-03 11:33

En man i 20-årsåldern misshandlades till den grad att han fick allvarliga skador och frakturer under natten till lördagen.

– Det var personal på Akademiska som larmade polisen efter att personen kommit in vid 05.58, säger polisens presstalesperson Magnus Janson Klarin.

Polisen åkte till sjukhuset och förhörde mannen. De fick reda på att han blivit av med sina tillhörigheter. Mannens skador vara inte livshotande.

Polisen utreder händelsen som grovt rån. Det finns ingen misstänkt i nuläget. Det finns inga uppgifter om att gärningsmannen ska ha använt sig av något tillhygge i samband med misshandeln.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!