Brist på hemtester – "Hinner inte fylla på"

Uppsalabor med symtom kan just nu ha svårt att få tag på hemtester.

Samariterhemmet i Uppsala är en av de platser där man ska kunna hämta upp och lämna egentester av provtagning av covid-19. Men just nu är det brist på testkit.

Samariterhemmet i Uppsala är en av de platser där man ska kunna hämta upp och lämna egentester av provtagning av covid-19. Men just nu är det brist på testkit.

Foto: Jonas Kihlander

Uppsala2021-12-13 14:11

Den som vill testa sig för corona kan i dag plocka upp ett hemtest i en låda vid några speciella stationer i länet. Sedan gör man testet hemma och lämnar in det på samma plats igen. 

Nu är det dock brist på tester men de är inte slut.

– Vi klarar inte att fylla på i den takt de går åt, säger Fredrik Settergren, chef för Region Uppsalas Nära vård och hälsa.

Drygt 14 000 prover togs förra veckan.

– Det är en fyrdubbling på kort tid och en stor utmaning, också för laboratoriet som ska analysera.

UNT har tidigare skrivit om problemet med att folk hamstrar testkit. Regionen har en plan att sätta i verket om det behövs.

– Vi överväger att utlämningen av egentester ska bokas för att undvika hamstringen, säger Fredrik Settergren. 

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!