Det var vid tretiden i natt som larmet om den anlagda bilbranden kom in. Tre bilar som stod parkerad vid ett flerfamiljshus i närheten av Ekebygymnasiet stod i ljusan låga. En av de brinnande bilarna rullade i väg flera meter och hamnade bredvid husväggen.
- När bilar brinner kan deras startmotorer gå igång så de kan rulla i väg av sig själva, så hände med en av de här bilarna, berättar vakthavande befäl vid Uppsalapolisen.
Elden tog sig i fasaden på utsidan huset. Det började även brinna runt ett fönster in till en lägenhet. Flera personer som bor i huset utrymdes. Brandmännen lyckades dock släcka elden och alla utom de som bor i den drabbade lägenheten kunde återvända hem. Den lägenheten har fått rök- och brandskador och måste saneras.
Ingen person kom till skada.
Polisen utgår från att bilbränderna var anlagda. Brandplatsen har spärrats av för teknisk undersökning. Någon misstänkt gärningsman har inte gripits.