Brand på Ramsjö såg i Björklinge

Ramsjö såg och byggvaror i Björklinge härjades av brand natten till fredagen. Räddningskåren i Björklinge larmades strax före två på natten.

Foto: Patrik Lundin

Uppsala2007-07-27 02:11
- Det var helt övertänt när vi kom. Det slog upp lågor kanske femton meter upp i skyn, berättar räddningsledarren Per Loveús.
Ramsjö är en privatägd såg som ligger alldeles utanför Björklinge samhälle. Huvudbyggnaden är helt nerbrunnen, det har brunnit i flishögar, virkesstaplarna som inte brunnit upp är ändå svedda av branden.
- Vi fick inrikta oss på att försöka rädda intilliggande byggnader och virke, säger Per Lovéus.
Blev släckningsarbetet riskabelt?
- Nej, i och med att vi gjorde yttre släckning och inte skickade in någon. Vi lyckades också få tidig kontakt med ägaren som var på annan ort. Han kunde meddela att det inte fanns några gasoltuber eller annat explosivt i byggnaden.
Räddningskåren från Björklinge kommer att arbeta med eftersläckning under förmiddagen.
Vad kan det finnas för förklaring till branden?
- Det blir polisens sak att utreda, konstaterar Per Lovéus.
Vid sextiden fick räddningstjänsten hjälp från Björklinge Energi, som har sitt kontor alldeles i närheten, med att säkra att det inte gick någon ström fram till det nerbrunna sågverket.



Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!