Strax före klockan 14 fick räddningstjänsten ett larm om en brand på Coop i Boländerna i Uppsala. Enligt räddningstjänstens initiala uppgifter brann det i butikens chipshylla.
– Eventuellt är det några chipshyllor som brinner, sade Christer Eriksson, ledningsoperatör vid räddningstjänsten.
Detta bekräftades sedan av såväl räddningstjänst som personal på platsen.
– Det är en chipshylla som har brunnit, säger Coop-personal, som tvingades utrymma lokalerna.
Vid 14.30-tiden hade släckningsarbetet avslutats och vid klockan 16 lämnade räddningstjänsten platsen.
Enligt polisen upptäckte personalen i butiken snabbt branden, som utvecklades snabbt och kraftigt.
– Coop-personalen ska ha börjat släcka branden med handsläckare. Men det brann väldigt kraftigt med kraftig rökutveckling, så de behövde till slut utrymma. Jag kan tänka mig att det brinner rätt bra vid chipshyllorna, både själva materialet på påsen men även friterade potatisar brinner nog rätt bra, säger Magnus Jansson Klarin, presstalesperson på region Mitt.
En person fick lindrigare rökskador och kontrollerades av ambulanspersonal. Polisen har inlett en förundersökning gällande grov mordbrand.
– Vi misstänker att branden är anlagd, det finns inget som tyder på att den skulle ha uppstått av andra orsaker och därför fortsätter vi att utreda händelsen som grov mordbrand, säger Jansson Klarin.