Bråk vid Sävjaskolan

Fyra högstadielever fick mindre blessyrer efter att ett större slagsmål utbrutit på Sävjaskolan i Uppsala vid lunchtid på måndagen.

Uppsala2005-11-07 14:25
Bakom bråket låg en diskussion mellan några högstadielever på skolan, ett meningsutbyte som startat på en chatt på Internet redan under helgen.
— Han förolämpade mina föräldrar, säger en av de elever som var inblandade i måndagens bråk.
Han hävdar att han sökte upp sin antagonist "för att ta itu med saken" på förmiddagen. Ett möte som resulterade i ett mindre slagsmål.
Att bråket startade redan under förmiddagen bekräftas av skolans rektor Eva Blidberg Helde.
— Lärarna tog tag i det och vi trodde att situationen var utredd.


Men strax efter lunch dök fyra-fem för skolledningen okända ynglingar upp på skolan. Enligt uppgift ska det röra sig om äldre släktingar till en av inblandade slagskämparna. Ett större slagsmål med ett tiotal inblandade utbröt i närheten av biblioteket på skolan och fyra av eleverna fick mindre skador som blåtiror och ömmande näsor.
— Det här var stora grabbar, mycket äldre än vi, berättar de inblandade högstadieeleverna.
När polisen larmades försvann de äldre ynglingarna från platsen.
— Vi bedömde att vi inte hade kontroll över situationen och valde att ringa polisen. Det kändes otäckt att det dök upp personer utifrån och hotade våra elever, säger Eva Blidberg Helde.

Fyra anmälningar om misshandel
Under eftermiddagen hörde polisen de inblandade ungdomarna och fyra anmälningar om misshandel skrevs. På skolan hölls ett informationsmöte med personalen.
— Vi kommer att kontakta de beröra elevernas föräldrar, säger Eva Blidberg Helde som beskriver atmosfären på skolan som i vanliga fall lugn och harmonisk. De inblandade eleverna ska inte vara några kända bråkstakar.
— Vi får naturligtvis hålla ögonen öppna men vi hoppas att det här får ett slut nu. Att vi kallade på polisen får dem förhoppningsvis att hålla sig lugna.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!