Sedan i torsdags har en brunbjörn befunnit sig i ett tättbebyggt område i Dalby utanför Uppsala. I går lyckades länsstyrelsen med hjälp av Viltskadecenter att skrämma bort björnen med hjälp av gummikulor, hundar och ljud.
På lördagsmorgonen hade den vandrat tillbaka.
– Den gick iväg en liten bit i går. Men nu var den där på morgonen igen, säger Monica Eriksson, vilthandläggare vid länsstyrelsen.
Hon har ingen förklaring till varför björnen vill vara på området. Nu ska man se över vilka alternativa metoder som finns för att få den att flytta på sig.
– Vi kommer inte att utöva någon mer skrämsel på den. Det har inte fått den effekt vi vill ha. Nu får vi för varje dag och timme som går följa vad som händer.
Den här tiden på året börjar brunbjörnar gå ide för att sova några månader. Det vore inte bra om den lägger sig och sover i kohagen, säger Monica Eriksson.
– Folk blir oroliga av att ha en björn så nära. Det är inte jättelämpligt att den går och lägger sig i det här området.
Länsstyrelsen misstänker att björnen är samma brunbjörn som sågs i Torstunda förra veckan.