Folkhälsomyndigheten har ännu inte gått ut med riktlinjer för julen. Men de Uppsalabor som UNT stöter på i Boländerna tycks redan vara inställda på en jul i mindre format.
– Det blir en ensam jul med maken utan barn och barnbarn. Det känns tråkigt, men vi chansar inte, säger Anneli Lundberg.
Anthony Kaguo är inne på samma spår. Han brukar fira med släkt och vänner, men i år blir det bara med den allra närmaste familjen.
– Det blir lite annorlunda. Det känns okej, men det är klart att det blir lite ensamt. Vi människor behöver umgås med andra, dela idéer och skåla lite, säger han.
Besked om riktlinjer för julresor dröjer alltså lite till. Johanna Askros hoppas dock på att kunna ta bilen till familjen i Skövde.
– Men det blir nog ett ganska litet firande. Många i släkten är gamla eller har nyfödda barn så det känns inte riktigt aktuellt ändå att vi samlas alla som vi brukar.
Pandemin lockar även fram lite kreativa lösningar. Carl Hellquist och Mats Wiberg har börjat spåna på att fira jul ihop, i stället för att fira med släkt på varsitt håll som de brukar.
– Jag brukar fira med ganska många, men jag tror inte att det är någon bra idé. Jag har ett barnbarn som är två år, det blir nog lite för stor åldersskillnad, säger Carl Hellquist.
– Och jag brukar åka upp till släktingar i Söderhamn och har mer eller mindre bestämt mig för att inte göra det i år. Det är ingen större katastrof, men det är klart att det är lite tråkigt, säger Mats Wiberg.