Bemanningsföretag varslas om blockad

Fackförbundet Byggnads varslar bemanningsföretaget Upteka om blockad. Från och med 12 september gäller total arbetsnedläggelse vid samtliga arbetsplatser i Uppland om företaget inte tecknar kollektivavtal för sina litauiska byggnadsarbetare.

Uppsala2006-08-28 18:15
— Vi har fått ja av förbundsstyrelsen att lägga ett varsel på Byggnads avtalsområde. Medlingsinstitutet kommer sedan att kalla parterna till överläggning. Naturligtvis hoppas vi på att företaget tar sitt förnuft till fånga innan dess, säger Hans Olsson, ordförande för Byggnads i Uppland.
Blockaden innebär total arbetsnedläggelse på samtliga av Uptekas arbetsplatser till dess att kollektivavtal upprättats.

Förutom det omtalade renoveringsarbetet vid friskolebygget i Ekeby Bruk i Uppsala, håller företaget även på med rivningsarbeten inför lägenhetsbyggen vid Hasselbacken i Öregrund. Därtill har Upteka arbetskraft på ett par mindre privata byggen i Uppland, enligt Byggnads.
— Det är ingen idé att bara lägga varsel på ett ställe, eftersom Uptekas byggnadsarbetare flyttar runt mellan byggena, säger Hans Olsson.
Vid en eventuell upptrappning av konflikten tänker Byggnads begära sympatiåtgärder från andra berörda förbund.
— Det finns flera underentreprenörer som är involverade på arbetsplatserna, säger Hans Olsson.

UNT har i tidigare artiklar berättat att byggherren Hoffman House i Uppsala och dess ägare Gunnar Hoffman via sitt litauiska bemanningsföretag Upteka betalar litauiska byggnadsarbetare 50 kronor i timmen. Det är mindre än hälften av den svenska minimilönen på 112 kronor i timmen. Byggnads gick in och krävde konkurrens på lika villkor och att företaget ska upprätta kollektivavtal. Efter fruktlösa förhandlingar hotar Byggnads nu med blockad.
UNT har förgäves sökt Gunnar Hoffman för en kommentar.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om