”Avgår han inte bekräftar det vår tes”

Att utesluta Stefan Hanna var den enda lösningen som fanns kvar. Det menar Centerpartiets ungdomsförbund i Uppsala län.

John Hultengård är ordförande för Centerpartiets ungdomsförbund (CUF) i Uppsala län.

John Hultengård är ordförande för Centerpartiets ungdomsförbund (CUF) i Uppsala län.

Foto: Arkivbild

Uppsala2018-12-04 11:18

Tidigare i höstas skrev Centerpartiets ungdomsförbund (CUF) i Uppsala län en debattartikel där de krävde Stefan Hannas avgång. På måndagen kom beskedet att Centerpartiets partistyrelse valt att utesluta honom som medlem i partiet, med hänvisning till bristfälliga ledaregenskaper.

– När jag hörde om uteslutningen blev jag lite chockad, säger John Hultengård, distriktsordförande för CUF i Uppsala län, och fortsätter:

– I debattartikeln krävde vi enbart hans avgång. Han är inte en bra ledare, men han har flera andra goda egenskaper.

Men John Hultengård tycker ändå att det är bra att partistyrelsen agerade kraftfullt mot Stefan Hanna.

– Tyvärr blev det här till sist det enda sättet att lösa problemen. Den splittring som nu finns i partikretsen hade inte blivit lika stor om han hade avgått tidigare.

Under en pressträff på måndagen sa Stefan Hanna att han tänkte fortsätta som kommunalråd trots uteslutningen. John Hultengård hoppas att han ändå ska avgå, och hänvisar till en ”kandidatförsäkran” som Stefan Hanna skrivit på – ett internt dokument om att partiföreträdare ska avgå från sina politiska poster om de lämnar eller blir uteslutna ur partiet.

– Om Stefan nu inte skulle avgå bekräftar det vår tes om hans dåliga omdöme, eftersom han skrivit under en sådan.

Vem som skulle kunna ersätta Stefan Hanna som kommunalråd för Centerpartiet vill John Hultengård inte uttala sig om.

– Men jag hoppas på någon som kan ena partikretsen och läka såren. Och för det kommer vi nog också att behöva stöd från partiet på riksnivå.

LÄS MER: Dag för dag: Därför  blev Stefan Hanna utesluten

LÄS MER: Uppsalacentern i krismöte

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!