Att lyssna viktigast pÄ jobbet

En saxofonspelande revisor har tagit plats i vd-stolen pÄ Almi Företagspartner i Uppsala. HÄkan Dahlgren ser ­lÀnets mix av ny teknik och traditionell industri som en bra grogrund för företag att vÀxa i.

Foto: David Magnusson

Uppsala2006-09-04 07:54
Han Àr ny pÄ kontoret och har precis lÀrt sig att hitta i lokalerna en trappa upp i företagskomplexet Kristallen i Fyrislund.
15 augusti blev han vd för Almi Företagspartner i Uppsala lÀn. Efter en 15-Ärig karriÀr som revisor pÄ Folkesson RÄd & Revision, de tvÄ sista Ären som vd för företaget, kÀnde han att det var dags att prova en annan vÀg i yrkeslivet.
— Jag kĂ€nde att jag ville göra nĂ„got annat, nĂ„got nytt. NĂ€r jag vĂ€l tagit det beslutet dök det hĂ€r med Almi upp och jag blev intresserad, sĂ€ger HĂ„kan Dahlgren.

Kontakter
FrÄn tiden pÄ revisionsbyrÄn har han en mÀngd kontakter bland företagare i lÀnet som han hoppas kunna fÄ nytta av Àven i det nya jobbet.
— De vill jag ju inte tappa, tvĂ€rt­om. Jag hoppas kunna utveckla mina kontakter hĂ€r ocksĂ„. Det blir vĂ€l som det brukar stĂ„ nĂ€r en tandlĂ€kare öppnar ny praktik — alla gamla och nya kunder Ă€r vĂ€lkomna.
Almi Företagspartner Àr ett statligt Àgt bolag med 21 regionala bolag, dÀribland ett i Uppsala lÀn. Bolagets uppgift Àr att stötta företag med finansiering och rÄdgivning. Syftet Àr ytterst att skapa tillvÀxt.
— Vi ska finnas till för dem som vill utvecklas, sĂ€ger HĂ„kan Dahlgren.

Bred mix
Han ser positivt pÄ möjligheterna för företagen i lÀnet att vÀxa och utvecklas och lyfter fram den breda mix av företag som finns i lÀnet.
— Det startas relativt sett mĂ„nga nya företag hĂ€r. Vi har bĂ„de ett forskningsintensivt Uppsala som ger avknoppningar och den traditionella verkstadsindustrin i Norduppland. Det Ă€r en bra mix.
Men den stora blandningen av företag i Uppsala lÀn stÀller Àven en del krav pÄ Almi. PÄ kontoret mÄste man vara kunniga inom en mÀngd omrÄden för att ha möjlighet att hjÀlpa till.
— Det Ă€r klart att det Ă€r enklare med sĂ„dant du kan ta pĂ„, som muttrar och skruvar. Bioteknik Ă€r svĂ„rare att sĂ€tta sig in i. Men jag sticker ut hakan och sĂ€ger att vi klarar det ocksĂ„.

Olika sorters hjÀlp
Almi stöder sÄvÀl etablerade som nystartade företag och dem som befinner sig i innovationsstadiet. Men hjÀlpen kan se olika ut beroende pÄ vilken nivÄ företaget befinner sig pÄ.
Almi Företagspartner ska bland annat fungera som ett slags coach till nystartade företag.
— Vi stĂ€ller de frĂ„gor som man Ă€ndĂ„ mĂ„ste stĂ€lla sig förr eller senare. Vad ska man göra och varför? Det gĂ€ller att ha en noga genomtĂ€nkt affĂ€rsplan, sĂ€ger HĂ„kan Dahlgren.
Han ser ingen risk att pengarna som gÄr via Almi bara leder till en sorts konstgjord andning för företag som kanske annars inte skulle klara sig.
— Vi ger inte sĂ„ mycket ­finansiella bidrag. Det mesta Ă€r lĂ„n som ska betalas sĂ„ smĂ„ningom.
I dagslÀget nöjer sig HÄkan Dahlgren med att jobba mot andra företag. Men om han skulle starta nÄgot sjÀlv skulle det troligtvis bli nÄgonting inom musik- och underhÄllningsbranschen.

Musik en passion
Musik Àr och har varit en passion i livet för HÄkan Dahlgren. I skiftet mellan 70- och 80-tal hade han ett band ihop med nÄgra kompisar. Bandet var ute pÄ turnéer och spelade in skivor för ett skivbolag.
— Vi hette "Silent Rockers". Jag spelade saxofon och sjöng. Vi gjorde bland annat en bejublad turnĂ© i Dalarna och VĂ€rmland. Det var en kul tid men i dag har jag inte sĂ„ mycket tid över till musiken, tyvĂ€rr.
Nu nöjer han sig mest med att lyssna och i jobbet som vd för Almi hoppas han fÄ höra av företagen i lÀnet.
— HĂ€r stĂ„r dörren öppen. Vi har svĂ„rt att sjĂ€lva veta vad företagen vill. Det mĂ„ste de berĂ€tta för oss. Vi Ă€r 15 stycken hĂ€r som Ă€r beredda att lyssna och vi Ă€r inte speciellt svĂ„ra att ha och göra med, sĂ€ger HĂ„kan Dahlgren.

PERSONLIGT


HÄkan Dahlgren
Ålder: 44 Ă„r
Aktuell som: Ny vd i Almi Företags­partner Uppland.
Bor: I en villa i Danmark, strax utanför Uppsala.
Familj: Sambon Christina och barnen Elise, 12 Är och Oskar, 10 Är.
KarriÀr: Utbildad maskiningenjör och civilekonom. Har arbetat pÄ Pharmacia innan han 1991 började pÄ Folkesson RÄd&Revision. Blev vd pÄ revisionsbyrÄn 2004.
Intressen: Musik, sportfiske och amerikanska bilar ("det ska helst vara en V8:a under ­motorhuven").
SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!
LĂ€s mer om