Hon kammar hem Anders Carlbergs minnespris

Under torsdagen delas årets pris till Anders Carlbergs minne ut. Uppsalabon och tidigare ärkebiskopen Antje Jackelén prisas för sin livsgärning.

Tidigare ärkebiskopen Antje Jackelén får hederspriset för livsgärning vid Fryshusets prisutdelning under torsdagen.

Tidigare ärkebiskopen Antje Jackelén får hederspriset för livsgärning vid Fryshusets prisutdelning under torsdagen.

Foto: Adam Wrafter

Uppsala2022-11-10 09:00

Antje Jackelén får Anders Carlbergs hederspris i kategorin livsgärning 2022. 

– Hederspriset för livsgärning går till personen som under sitt liv, arbete eller ämbete verkat i Anders Carlbergs anda, säger Carin Balfe Arbman, kommunikationschef på Fryshuset till UNT. 

Juryns motivering till varför Uppsalas tidigare ärkebiskop kammar hem minnespriset är följande: "Hederspristagaren krossade Svenska kyrkans glastak och blev dess första kvinnliga ärkebiskop. Hon har alltid arbetat för tolerans, mänskliga rättigheter och medmänsklighet och utmärker sig genom sitt starka engagemang och sitt mod att lyfta komplexa frågor. Hon är en flitig debattör och inflytelserik opinionsbildare som skickligt använt både traditionella och digitala kanaler för att nå ut till människor genom föreläsningar, böcker, debattartiklar och Twitter". 

undefined
Tidigare ärkebiskopen Antje Jackelén får hederspriset för livsgärning vid Fryshusets prisutdelning under torsdagen.

Sakariya Hirsi, Fatameh Khavari, Hani Bilal tilldelas också Anders Carlbergs minnespris i kategorierna årets påverkare, revanschist och ung förebild. 

Priset delas ut till de personer som är starka och betydelsefulla förebilder, skriver Fryshuset i ett pressmeddelande. Till de som gör skillnad i samhället genom att använda sitt ledarskap för att skapa förändring, kämpa mot fördomar och tuffa motgångar samt strida för mänskliga rättigheter, demokrati och tolerans. 

Halv två under torsdagen delas priset ut på Fryshuset i Stockholm. 

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!