Antalet skolbränder i Uppsala har ökat

De senaste två åren har antalet skolbränder ökat kraftigt i Uppsala. Det innebär ökade kostnader för kommunen. När en brand leder till omfattade skador påverkar den även skolans verksamhet på ett negativt sätt.

Uppsala2006-04-12 16:22
— Vi märkte en ökning 2004 och det ser likadant ut 2005, säger Mats Sundelius, ställföreträdande räddningschef på Uppsala brandförsvar.
Det går inte att säga vad ökningen beror på. Inte heller vem som ligger bakom bränderna.
— I vissa fall är det anlagda bränder men i andra är det skolungdomar som leker och sedan slår det fel, säger Mats Sundelius.
Han tror att det kan vara bra om fastighetsägaren satsar pengar på personal som kan bevaka skolorna även på kvällstid.
— Man sparar in på pengar genom att använda larm som bevakning i stället för vaktmästare. Det är inte säkert att det lönar sig i längden, säger Mats Sundelius.

För brandförsvaret har ökningen av skolbränderna inte inneburit några större kostnadsökningar. Men för kommunen blir det dyrt att bygga upp Hågadalsskolans gymnastiksal som brann ner i slutet av mars.
— Den första preliminära kostnadsberäkningen visar på sju miljoner kronor, säger Anders Uddgren på fastighetskontoret.
Mats Sundelius ser inte bara bekymren med de ekonomiska kostnaderna han tänker även på eleverna.
— Det blir ett stort avbrott i verksamheten om man måste byta lokaler. Det blir ett orosmoment för många, säger han.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om