Albinoek på Uppsalaskola

En vit ek har växt upp bland sju gröna ekar på Ramsta skola.

Den vita eken sticker ut bland de gröna bladen.

Den vita eken sticker ut bland de gröna bladen.

Foto: Carina Örneholm

Uppsala2019-05-09 13:30

– Vi beslutade oss att ha odling på eftermiddagen. Det är en del av våra centrala mål att barnen lär sig mer om naturen, säger fritidspedagogen Carina Örneholm.

Något som barnen satte i jorden var ekollon. Och nu växer en albinoek bland sju gröna ekar i en liten hink på Ramsta skolas fritids.

Vad ska ni göra nu?

– Vårt mål är att vi ska plantera ut dem på gården när de växt till sig, säger Carina Örneholm.

Men enligt Eva Sundberg, prefekt på institution för växtbiologi, är den vita eken dödsdömd.

– Att den är vit beror på att den är albino och det är ofta albinomutanter förlorar förmågan att producera klorofyll, sockerarter och fotosyntes.

Hur länge tror du att den kommer att överleva?

– Min gissning är att den dör under sommaren. Vad jag vet kan inte ekar parasitera, det vill säga koppla ihop sig med andra växter. Nu lever den på näringen från ekollonet, men för att överleva längre måste den själv kunna skapa näring, vilket jag inte tror att den kommer kunna.

Ekens löv kan också bli vita av eksyltmalen. Vilket är en larv som äter och missfärgar ekens blad.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om