Intensivvårdshelikopterns bas vid Ärna måste flytta. Försvarsmaktens expansionsplaner, till följd av en oroligare omvärld, innebär att helikoptern inte längre får plats.
– Vi behöver större handlingsfrihet över garnisonen. Bland annat ska radarspaningsflygplanet S 106 stationeras på F 16 från 2027. Dessutom är det viktigt att ha lokaler för att kunna inhysa personal från andra länder som är här på besök, säger Kristoffer Olofsson, kommunikationschef på Upplands flygflottilj.
Per Bondegård, chef för luftburen intensivvård vid Akademiska sjukhuset, säger att det är brådskande att få till en ersättning till den nuvarande hangaren vid Ärna. Senast den 30 september 2027 måste den nya helikopterstationen vara klar. Och bara arbetet med att få alla tillstånd på plats tar normalt flera år bara det.
– Det vi är mest orolig för är den snäva tidsramen, säger han.
Regionen ska nu göra en förstudie där man tittar på vilka alternativ som ens är praktiskt möjliga. Kravlistan på den nya platsen begränsar alternativen kraftigt:
– Det bör vara en plats som inte ligger längre från sjukhuset än Ärna. Och ska man hårdra det vill vi helst ha en flygplats som Ärna, gärna nära ett flygfält med inflygningshjälpmedel. Det får inte vara några höga hus eller master i vissa riktningar.
En möjlighet man ska titta på är att bygga en till helikopterplatta på något av husen på sjukhusområdet. Men det är en komplicerad lösning. Det behöver vara en större platta en dagens landningsplats, så att en hangarbyggnad ryms. Dessutom behöver man lösa tankningen.
– Man kan ha en markbaserad tank med en pumpanläggning upp till helikopterplattan. Men det måste göras riskbedömningar om hur man hanterar en brand, bland annat. Jag ser framför mig att det är en lång process innan ett sådant arbete kan vara klart.
Med den här kravlistan låter det som att Sundbro flygfält, vid Bälinge, är ett av få möjliga alternativ, hur ser du på det?
– Jag vill inte peka ut Sundbro som alternativ innan förstudien är gjord. Ett problem är att de har ett tillstånd anpassat efter sin verksamhet. Vi har en ganska stor verksamhet och de skulle få problem att inrymma oss i sitt tillstånd, så det är inte helt okomplicerat att flytta in på ett annat flygfält, säger Per Bondegård.
Finns det en risk att ni måste flytta två gånger om det tar längre tid att ordna en permanent lösning?
– Det har jag inte vågat tänka på än med allt vad det skulle innebära. Jag hoppas att vi slipper det, säger Per Bondegård.