83-åring lurad på 30 000

En 83-årig kvinna i Uppsala har anmält att hon blivit lurad på 30 000 kronor av en man som utgett sig för att vara hennes barnbarn.

Uppsala2011-03-25 10:04

Det var den 17 mars som en man ringde kvinnan och bad att få låna 30 000 kronor. Han sade sig vara hennes barnbarn och att han var i stort behov av pengar till ett bilköp. 83-åringen sa att hon inte hade något barnbarn men tänkte sedan att det nog var hennes systers barnbarn och gick därför med på att låna honom pengarna.

Kvinnan gick till banken för att ta ut pengarna och när hon kom hem en dryg timme senare stod en man i trappuppgången. Han utgav sig för att vara barnbarnets så kallade ombud, och 83-åringen överlämnade pengarna till mannen som sedan gick därifrån.

När kvinnan inte fått tillbaka sina pengar någon vecka senare började hon ana misstankar. Hon hade även hört på nyheterna om äldre som lurats på pengar och bestämde sig för att kontakta polisen.

Händelsen har nu anmälts till Uppsalapolisen som samarbetar med Stockholmspolisen i ärendet. I Stockholmstrakten har nämligen några liknande brott rapporterats den senaste tiden.
- Tidigare hände det att någon utgav sig för att vara från hemtjänsten eller liknande. Men det är en ganska ny trend att utge sig för att vara någons barnbarn och be om pengar. Jag kan inte erinra mig att vi har haft ett sådant här fall i Uppsala tidigare, säger Christer Nordström, presstalesman Uppsalapolisen.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om