3 000 vårrusiga släpptes iväg

Emmy Örn i mål som glad segrare.

Emmy Örn i mål som glad segrare.

Foto: Pelle Johansson

Uppsala2009-06-01 19:23
Vädret hade knappt kunnat vara bättre. Soligt, men ändå med svala fläktar som smekte förbi vid starten intill Studenternas. Bland de drygt 3 000 kvinnliga löparna står busschaufförerna Inga-Lill Jansson och Elisabet Sörman och värmer upp. De springer med en grupp på 19 kolleger från Gamla Uppsala Buss.
- Vi jobbar i ett mansdominerat yrke och då är det kul att vi tjejer kan göra något tillsammans, säger Elisabet Sörman som springer loppet för andra året och ska fira insatsen med picknick tillsammans med kollegerna. Varken hon eller Inga-Lill Jansson satsar däremot på att ta sig i mål bland de första löparna.
- Det spelar ingen roll hur det går. Det här är mest för skojs skull, säger Inga-Lill Jansson.

20 minuter och 35 sekunder efter start bryter 22-åriga gyminstruktören Emmy Örn från Uppsala mållinjen.
- Jag är överraskad. Jag trodde inte att jag skulle vinna. Jag har egentligen inte tränat mer än vanligt, säger hon.
En halv minut senare kom nästa löpare i mål - läraren Yvonne Brandberg som brukar springa i veterantävlingslopp för Rånäs 4H. Inte heller hon har lagt på något extra träningskrut inför loppet.
- Målet var att hamna bland de tio bästa och det gjorde jag ju! Det kändes bra, och det var inte alls så varmt. En stor del av loppet gick i skugga, säger hon och tar emot gratulationskramar från kollegerna Carin Eriksson och Pyrola Norrby från Pluggparadiset i Storvreta.
FAKTA
Vårruset
Vårruset startade 1989 av idrottsklubbarna Hässelby SK och Spårvägen FK, sedan dess har två miljoner tjejer sprungit loppet som kom till Uppsala först för tre år sedan. I år vårrusar kvinnor i 18 olika lopp i 17 städer. Majoriteten av deltagarna, cirka 90 procent, anmäler sig tillsammans med en grupp kolleger eller vänner.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om