230 sägs upp på SLU
230 anställda vid Sveriges lantbruksuniversitet kommer att bli av med jobbet. En majoritet av de som anmälts som övertaliga under våren är 51 år eller äldre och bara några få under 30 år. Det visar färsk statistik.
Av åldern att döma kommer mycken erfarenhet ett försvinna från SLU. Av vårens 192 övertaliga är 25 stycken över 60 år. Ytterligare 82 övertaliga är i åldrarna 51-60 år, medan bara fem övertaliga är 30 år eller yngre.
Att nästan hälften av de övertaliga, 105 av 230, i dag jobbar inom den nya fakulteten för naturresurser och lantbruk i Uppsala är kanske inte så konstigt, eftersom denna fakultet är den överlägset största inom universitetet.
Den krisdrabbade djurfakulteten i Uppsala minskar sin personal med 52 anställda, Alnarpsfakulteten och skogsfakulteten med 23 var. Från övriga enheter kommer 27 anställda att förlora jobben.
Färre fasta anställningar
De 230 jobb som försvinner motsvarar 190 heltider. Om uppsägningarna genomförs enligt planerna, kommer SLU:s personal sedan att ha minskat till 2 670 heltider.
Löner och hyror är i dag de två tyngsta posterna för de flesta institutioner. Genom tillsvidareanställningar binds resurser för lång tid framåt.
Enligt vad UNT erfar diskuterar man också på SLU en modell som innebär en radikal ökning av projekt- och visstidsanställningarna och en minskning av fasta anställningar. Det skulle minska risken att SLU hamnar i ekonomiska trångmål om några år igen. Så sent som våren 2002 genomfördes den senaste kampanjen för att minska personalen. Den resulterade i att 114 anställda förlorade jobbet.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!