2012 - ett år med glada nyheter

Ont om positiva nyheter? Nejdå, de finns gömda i nyhetsrapporteringen. Och för att du inte ska glömma dem, här kommer en glad kavalkad över roliga saker som hänt under 2012.

Gabriel Scandurra och Ted Jakobsson, Psy samt Martin Schibbye och Johan Persson.

Gabriel Scandurra och Ted Jakobsson, Psy samt Martin Schibbye och Johan Persson.

Foto: Hans E Ericson, Ap, Scanpix

Uppsala2012-12-27 11:08

Uppsalabo fick göra Nobelmenyn
10 december. "Det största jag någonsin gjort" Så sa Andreas Hedlund, tidigare Uppsalabo och krögare i Uppsala, när han fick hedersuppdraget att skriva årets Nobelmeny. Vad bjöd han på? Jo, gravad röding och Kalixlöjrom som förrätt, fasan med kantareller till huvudrätt och körsbär med pistageklädd mascarpone till final.

Etiopiensvenskarna släpptes fria
11 september. De fängslade svenska journalisterna Johan Persson och Martin Schibbye i Etiopien benådades och släpptes ur fängelset efter 14 månader i fångenskap, en seger för yttrande- och tryckfriheten och andra fri-och rättigheter. Men det finns smolk i glädjebägaren. Svensk-eritreanske journalisten och trebarnspappan Dawit Isaak har suttit fängslad i Eritrea i över 4 000 dagar.

Godispåsen räddade hans liv
15 november. MC-handlaren Lelle Westin överlevde, trots att han sköts med två skott vid ett rånförsök utanför sitt hus i Sunnersta i oktober. Han träffades i armen och i bröstet. Skotten krossade hans revben och orsakade fyra hål i Lelle Westins lungor. Att rånaren trodde att den godispåse han fick kastad på sig innehöll pengar räddade hans och fruns liv.

En ugn för alla barn
19 december. 13-åriga McKenna Pope letade efter en leksaksugn till sin lillebror och upptäckte att tillverkarna enbart riktar sig till flickor. Då startade hon ett upprop på nätet och nu har leksakstillverkaren Hasbro lovat att en könsneutral ugn kommer ut på marknaden nästa år.

Lättare att få nattis
11 december. Företaget Kids2home vill starta nattis i Uppsala och kommunen väntas göra tummen upp för satsningen, samtidigt som man lättar på kraven för vilka som får rätt till barnomsorg på obekväma tider. I Sigtuna finns ett nattis sedan länge och numera finns även ett i Almunge.

Han satte världen i rörelse
En miljard. Så många klick har fenomenet Gangnam style nu i december, vilket gör den till den mest sedda videon på Youtube någonsin. Låten släpptes i somras och sjungs av den sydkoreanska rapparen PSY, men det är hans humoristiska dansrörelser som triggat i gång hela världen. Måste ses! Och lille Vincent, 2 år, ligger bra till med sin krabbdans á la Loreen. Hans Euphoriadans har setts av nästan 400 000 personer!

Han riskerade livet för att rädda Gabriel
14 september. Gabriel Scandurra räddades från att bli överkörd av tåget efter att han kraschat med sin cykel vid en järnvägsövergång i Uppsala i augusti. Han svimmade mitt på järnvägsövergången och låg medvetslös tills ambulansen kom.
Det var Uppsalabon Ted Jakobsson som ställde upp med livet som insats. Han tog sin egen cykel och drog ner den ett hundratal meter mot stationen och ställde den med det blinkande rödlyset på för att varna om att tåget kom.
– Blodet forsade ur näsan och ur ett stort sår ovanför pannan. Huvudet låg över ett av spåren, berättar Ted Jakobsson, som säger att han var Gabriel Scandurras änglavakt under olyckskvällen.
Gabriel Scandurra fick tillbringa tre dagar på sjukhuset och fick flera ärr i ansiktet. Efter sjukhusvistelsen träffades männen och berättade om dramat för UNT.

Han räddade bortsprungen hund
13 februari. Snart tioårige Oscar Wahlberg träffade på en stor, bortsprungen hund i skogen. På egen hand i kylan lyckades han få med sig den spralliga hunden till en stolpe där han band fast den. Ägarna är mycket imponerade av insatsen. Hundens matte hade varit ute med den vid sjön Valloxen när den fick upp ett spår och slet sig.

Fru Gårman skapade uppståndelse
Februari. I februari väckte nya trafikskyltar stor uppståndelse i Uppsala, de fick många att dra på smilbanden lite extra. Fru Gårman-skyltarna pratar vi om. Men skyltarna, som hade satts upp av gatu- och trafikkontoret fick tas ner eftersom de ansågs för sexuellt utmanande. Den yppiga Fru Gårman auktionerades senare ut och pengarna, 5 000 kronor, gick till ett trafiksäkerhetsprojekt.

Bästa betygen på många år
9 november. De Uppsalaelever som gick ut årskurs 9 i våras hade de högsta betygen på åtminstone 14 år, vilket är så långt tillbaka det finns statistik. Det visar nya siffror från Skolverket. Ökningen är dubbelt så hög som riksgenomsnittet. En förklaring kan dock vara betygsinflationen, att lärarna sätter högre betyg än vad som motsvaras av elevernas kunskaper.

Fakta

Mest läst på Leva under 2012
1. Hon besegrade sin borderline
2. Anorektiker är världens bästa lögnare
3. Glädjen följdes av bakslag
4. När döden står i farstun
5. Mathis liv förändrades av pandas
6. Att leva med sexmissbruk
7. Att leva med en sexmissbrukare
8. Pengarna ledde till ofrihet
9. Det är jättefult att sälja sex
10. Hon klarade kampen mot anorexi

Tyck till om 2013
Vad tycker du att vi ska skriva om 2013? Tipsa oss på 72018@unt.se eller skicka
sms/sms till 72018.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om