160 anställda måste lämna Pfizer i Uppsala

Sammanlagt 160 anställda på läkemedelskoncernen Pfizer i Uppsala betraktas som övertaliga och kommer att lämna företaget.— Av dem kommer 60 att erbjudas avtalspension. Målet är att hitta individuella överkommelser även för de resterande, säger Zeibrant Lindqvist, vd Pfizer health.

Uppsala2004-10-05 00:00
Redan i maj fattade Pfizer beslutet att satsa i Helsingborg, Strängnäs och i en ny anläggning i Stockholm. I Uppsala avbryts investeringarna i Fyrislund och den återstående fabriken i Boländerna förbereds för en försäljning.
Redan då stod det också klart att Uppsala på något vis skulle drabbas av personalminskningar. Förhandlingarna med fackföreningarna har nu avslutats och på måndagen informerades cheferna i koncernen om den nya organisationen i Sverige.

Stegvis avtrappning
De 100 personer i Uppsala som inte fått avtalspension kommer att erbjudas ett paket om minst åtta månader av företaget.
— Det blir en stegvis avtrappning som pågår en bit in på nästa år, säger Zeibrant Lindqvist.
Kvar i Uppsala blir Boländernafabriken som tillverkar medicin mot inflammatoriska tarmsjukdomar. Fabriken har nu 160 anställda.
— Anläggningen är mycket väl fungerande, tillverkar både substanser, tabletter och förpackar dem. Verksamheten är unik och svår att flytta, så på det här sättet säkrar vi 160 framtida jobb i Uppsala under en ny ägare.
En intressent för hela eller delar av verksamheten kan finnas redan inom 6—12 månader, tror han.

Vetenskapspark
Sedan tidigare har nuvarande Pharmacia Diagnostics sålts av Pfizer. I somras blev också affären med ögonkirurgiverksamheten Healon klar.
Ett 40-tal anställda ska också finnas kvar i Fyrislund för att fortsätta arbetet med den vetenskapspark med life science- inriktning som planeras när läkemedelstillverkningen försvinner.
— Fyrislund kommer att upphöra för vår del om 12—15 månader. Sedan är vetenskapsparken ett scenario vi har, säger Zeibrant Lindqvist.
För närvarande pågår en bred diskussion angående Fyrislund, säger han. Uppsala kommun, universiteten och länsstyrelsen har kontaktats, liksom regeringen.
Om det blir någon park beror på resultatet av förhandlingarna. En möjlighet är också att hela Pfizers anläggning i Fyrislund bjuds ut till försäljning.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om