100 000 pensionärer deklarerar för första gången

Den 3 maj ska 100 000 pensionärer i landet deklarera för första gången. I Uppsala län blir cirka 3 500 äldre nu skatteskyldiga på grund av det nya pensionssystemet.

Uppsala2004-02-17 00:00
— Vi utgår från att skattemyndigheten har överseende om det blir missar det första året, säger Olle Söderman, ordförande för PRO i länet.
deklaration
Pensionärer med ATP har deklarerat förut. Likaså naturligtvis de som haft inkomster av kapital, förmögenheter eller äger fastigheter. Den grupp som nu tillkommer är folkpensionärer med pensionstillskott.
— Förändringen av pensionssystemet innebär att från och med inkomståret 2003 är all pension skattepliktig, säger Tommy Karlsson, chef för årsbeskattningsenheten på Skatteverket.

Ingen har förlorat
Ingen har förlorat på förändringen. Pensionen höjdes så att summan när skatten dragits blir densamma som den gamla skattefria pensionen. Skillnaden är bara att med beskattningen följer skyldigheten att deklarera sina inkomster.
— För de allra flesta blir det mycket enkelt. Blanketten är ifylld i förväg så att det bara är att skriva under och skicka in den om uppgifterna stämmer, säger Tommy Karlsson.
— Men eftersom det är många äldre som gör detta för första gången kommer vi att vara extra försiktiga. Det blir utskick både när blanketterna skickas ut och senare när de ska in, samt annonser i de större pensionärstidningarna, säger han.
Deklarationsblanketterna kommer i brevlådan från 18 mars och PRO i Uppsala län är också redo för en informationsinsats.
— Alla distrikt har fått ett underlag om deklarationen. Vi ska också försöka att nå ut med det i föreningarna och kunna svara på frågor där, säger Olle Söderman.

Kan skapa oro
Han säger att en del ändå inte kommer att nås av informationen, och att skattemyndighetens utskick och krav kommer att skapa en hel del oro. Det finns många som bor ensamma och heller inte har anhöriga eller bekanta som kan hjälpa dem.
— Tyvärr är det så. Därför är det också viktigt att kommunen ser till att det finns hjälp att få på till exempel äldreboenden. Jag vet också att det kommer att arrangeras träffar för att prata om det här.
För dem som av olika skäl inte lämnar in sin deklaration i tid utgår han från att skattemyndighetens bedömning blir mild.
— Ja, man ska väl inte behöva gå på för hårt med förseningsavgifter och liknande, säger Olle Söderman.
Sedan två år finns också möjlighet att deklarera via Internet. PRO håller ett tiotal kurser varje vecka och många förstagångsdeklaranter kommer säkert att utnyttja den nya tekniken, tror Olle Söderman.
— Även om det är få som själva har datorer har många ändå möjligheten genom anhöriga, säger han.

UNT-fakta


Den som inte yrkesarbetat har fram till och med 2002 erhållit folkpension samt pensionstillskott. På inkomsten har man sedan fått göra ett särskilt grundavdrag på samma belopp. Därmed har man sluppit skatt och deklarationsskyldighet.
2002 togs grundavdraget bort. Pensionen höjdes men började nu att beskattas på samma sätt som lön.
En absolut majoritet av dem det gäller är kvinnor. Exakt hur många vet man inte men som en jämförelse säger Riksförsäkringsverkets statistik för 2002 att fem gånger fler kvinnor än män då hade pensionstillskott och bostadstillägg.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om