17-åring åtalas för mordförsök

En 17-åring åtalas för mordförsök på en jämnårig pojke på Stora Torget förra våren.

Tonåringen knivhöggs utanför gymnasieskolan på Stora Torget. Nu åtalas en 17-åring.

Tonåringen knivhöggs utanför gymnasieskolan på Stora Torget. Nu åtalas en 17-åring.

Foto: Felix Wedjesjö/UNT arkiv

Uppsala2020-04-02 16:25

Flera personer var inblandade i ett bråk på torget en eftermiddag i mars förra året. En tonårspojke fick flera knivhugg bland annat i ryggen och skadades allvarligt i levern, njuren och bröstkorgen.

– Han hade helt enkelt tur som överlevde, säger kammaråklagare Michael Ehrencrona. 

Senare samma dag greps flera personer i en bil på E 4 i höjd med Upplands Väsby. Nu åtalas en 17-årig pojke för mordförsök, alternativt synnerligen grov misshandel. Bland bevisen finns en mobilfilm från ett vittne på platsen. Enligt åklagaren visar den 17-åringens knivangrepp:

– Man ser att han springer efter offret och hugger honom i ryggen, säger åklagaren.

Dessutom finns övervakningsfilm från skolbyggnaden på torget. Enligt åtalet visar den ett förspel till knivangreppet, då flera gärningspersoner maskerade sig innan de tog sig in på skolan för att få tag på offret. Den kniv som användes hittades slängd på brottsplatsen. Motivet till attacken är okänt. Den knivhuggne pojken har uppgett att han inte har någon förklaring till angreppet. 

Advokat Stefan Wallin försvarar den 17-årige pojken:

– Han vidgår att han orsakat målsäganden två av de skador han fått, men gör gällande att han först själv har blivit angripen, säger Stefan Wallin. 

Karta: Stora Torget
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!