Det blir en kylig och molnig student – men utan regn

Studentdagen får en solig start men ett molnigt avslut, det är den senaste prognosen från SMHI. Några regnmoln finns däremot inte i sikte under firandet.

Det blir en solig morgon för studenterna på fredag. Bilden är från Lundellska skolans firande på slottet 2022.

Det blir en solig morgon för studenterna på fredag. Bilden är från Lundellska skolans firande på slottet 2022.

Foto: Adam Wrafter

Uppsala län2023-05-31 20:00

Glädjebeskedet om en solig student som kom förra veckan kan grusas. Den prognosen ger SMHI som nu menar att flera stackmoln kan dra in över Uppsala län under fredagseftermiddagen. Men under morgonen är det i alla fall sol som gäller! 

– Det har varit ganska soligt de senaste dagarna och det kan hänga kvar under torsdagen och fredagen. Men det kan bli mer molnigt under eftermiddagarna, säger Linus Karlsson som är meteorolog hos SMHI. 

Något som däremot inte hänger kvar är den varma temperaturen. Resten av veckan kommer dygnstemperaturen ligga runt 15 grader och den kan sjunka ner till 5 grader om nätterna. Detta gäller även under fredagen, så en värmande tröja kan vara bra att ha med sig om man ska ut i folkvimlet. 

Studenthatten kan det också vara all idé att hålla i då det kommer blåsa nordliga vindar med friska vindbyar under fredagen. 

Samtidigt är det glädjande för många att den nuvarande prognosen inte tyder på någon risk för regn under fredagen.  

– Som läget ser ut just nu så får vi uppehåll under fredagen, säger Linus Karlsson. 

Det är först under natten till söndagen som det finns risk för regnfall, men även under söndagskvällen kan det falla regn över länet. 

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!