â Ett ganska kraftigt snöfall drar in över södra Sverige för att sedan dra upp över Uppland, sĂ€ger SMHI:s meteorolog Linnea Rehn Wittskog.
Det Àr de södra och östra delarna av Uppland som under tisdagen och onsdagen omfattas av en orange varning pÄ grund av det annalkande snöovÀdret. FrÄn Uppsala och österut kan det falla mellan 10-20 cm. I de mer vÀstliga delarna av Uppland kan det falla mellan 5-10 cm.
Redan under gÄrdagen utfÀrdades en gul varning, men under mÄndagseftermiddagen skÀrptes prognosen.
Samtidigt kommer det att blÄsa upp till 15 m/s.
â Det kommer blĂ„sa kraftigt, och dĂ„ handlar det om friska till hĂ„rda vindar, sĂ€ger hon.
Orange varning innebÀr att framkomligheten pÄ vÀgar kan vara mycketbegrÀnsad. Det kan bli moddigt, bildas snödrivor och sikten kan vara dÄlig pÄ grund av snöfall. DÄ temperaturerna kommer ligga mellan -1 och -4 om dagarna och kan sjunka under -10 om nÀtterna finns det Àven risk för halka.
Vad ska man tÀnka pÄ nÀr man kör i detta vÀglag?
â Ta det lugnt och ha inte brĂ„ttom. Se till att hĂ„lla avstĂ„nd pĂ„ vĂ€gen. TĂ€nk Ă€ven innan du sĂ€tter dig i bilen: MĂ„ste jag verkligen bege mig ut pĂ„ vĂ€gen? sĂ€ger Linnea Rehn Wittskog.
Det kan falla snö i de norra delarna av Uppland ocksĂ„, men inte tillrĂ€ckligt för att en varning ska utfĂ€rdas. FrĂ„n torsdagen kommer snöovĂ€dret ha dragit ivĂ€g och vi fĂ„r en lugnare â men fortsatt kylig fortsĂ€ttning pĂ„ veckan.
â Det finns ingenstans i vĂ„r 10-dygnsprognos att det kommer bli varmare framöver, sĂ€ger hon.