Regeringen meddelade vid en presskonferens under måndagen att den skjuter till sex miljarder kronor extra till vården i vårändringsbudgeten. Enligt regeringen har beloppet räknats fram för att kompensera regionerna för inflationen.
Pengarna delas ut enligt den fördelningsnyckel som redan finns. Det innebär att Region Uppsalas del av de sex miljarderna kommer att bli 224,6 miljoner kronor.
Enligt det nyligen avsatta alliansstyret i Region Uppsala blir detta ett välkommet tillskott.
– Det här ger goda möjligheter att möta inflationschocken. Men det kräver att regionen också gör ett stort eget jobb med att modernisera hälso- och sjukvården. Vi har lagt en noll-budget, och det målet är fullt möjligt att nå, säger Emilie Orring (M), tidigare ordförande i regionstyrelsen.
Björn-Owe Björk (KD) säger att det är viktigt att pengarna används rätt.
– Pengarna måste gå till vården och inte någon partipolitisk önskelista från det nya vänsterstyret. Vi behöver fortsätta reformeringen av vården, utveckla den nära vården och korta vårdköerna, säger han.
Helena Proos (S), regionstyrelsens ordförande vill dock inte ge några utfästelser.
– Det är glädjande att det kommer pengar även om det är mindre än vad vi hoppats på. SKR:s prognos är att regionerna skulle behöva över 20 miljarder i år, och då är sex miljarder alldeles för lite, säger hon.
Några stora satsningar räknar hon inte med att det nya styret kan göra.
– Som det ser ut just nu finns ingen ekonomisk möjlighet att göra några satsningar. Vi måste fokusera på det som finns här och nu för att klara en budget i balans. Men it-attacken har försenat siffrorna, så vi har ingen prognos för 2024 än, säger Helena Proos.
Alliansens budget, som gäller för regionen även efter maktskiftet, bygger dock på att Akademiska sjukhuset lyckas bryta det galopperande underskottet och gör ett nollresultat under 2024. Fjolårets resultat för sjukhuset landade på minus 861 miljoner och de senaste prognoserna pekar på att årets förlust för Akademiska sjukhuset med god marginal passerar miljardstrecket.
Regeringens tillskott kommer också med en "regiongranskningsfunktion" och en "effektivitetsdelegation" för att undvika att pengarna försvinner "i svarta hål". Exakt vad det kommer att innebära i praktiken är dock oklart.