Att det skulle komma beslut om att skala ner testningen för covid var väntat. Trots att restriktionerna togs bort helt för två veckor sedan har man inte kunnat se någon ökning av smittspridningen i samhället. Belastningen på vården av covidsjuka är också låg. Just nu vårdas en patient på covidavdelning vid Akademiska sjukhuset. Den senaste veckosiffran över antalet nyinskrivna patienter som testat positivt för covid-19 är fem.
De nya direktiven innebär att de som är vaccinerade eller har haft covid det senaste halvåret från den 1 november inte längre behöver testa sig vid symtom. Är man del av smittspårning, och de som jobbar inom vården, ska också i fortsättningen testa sig om de har symtom på covid-19.
– Vi har haft på känn att det varit på gång. Det är också en anledning till att vi förberett för självprovtagning så att vi kan ha en organisation som är mer flexibel och mindre personalkrävande, säger Fredrik Settergren, chef för bland annat provtagningsenheten i Region Uppsala.
Tycker du det är ett riktigt beslut?
– Jag förstår bakgrunden till beslutet och har svårt att ha några kraftiga invändningar. I det här skedet av pandemin kan resurserna användas bättre. Det kostar oerhört, både personalmässigt och ekonomiskt, att ha en storskalig testning i gång. Nu kan vi flytta de resurserna till vaccineringen och till call center-funktionerna där de behövs bättre, säger Fredrik Settergren.
– Men vi måste vara på tårna och kunna skala upp testningen vid behov.
Är det någon risk att man missar mutationer som tar sig igenom vaccinskyddet?
– Det blir mindre grupper där man kan fånga mutationer. Men vårdpersonal ska även i fortsättningen testas. Vi är en stor arbetsgivare och det är en grupp med hög vaccintäckning. Så det blir även i fortsättningen ett stort tvärsnitt av befolkningen som testas vid symtom. Dessutom finns en global övervakning av det här, och dyker det upp varianter kan man titta efter det nischat.
Kommer ni att stänga några teststationer?
– Vi har inte hunnit ta ställning till det ännu. Preliminärt är inte tanken att vi stänger några provtagningsstationer helt, även om antalet provtagare vid varje station minskar. Vi har bokat in ett möte under fredagen när vi diskuterar konsekvenserna av beslutet från Folkhälsomyndigheten.