Regionen går plus tack vare pandemin

Region Uppsala kommer att göra ett positivt resultat på strax över en miljard kronor för 2021. Samtidigt ligger många engångsintäkter i form av statliga pandemistöd till grund för det stora plusresultatet.

Totalt kommer Region Uppsala gå plus med 1 048 miljoner kronor efter balanskravsjusteringar. Det är en förbättring med 336 miljoner kronor jämfört med hur prognosen såg ut i november och 925 miljoner kronor bättre än 2021 års budget.

Totalt kommer Region Uppsala gå plus med 1 048 miljoner kronor efter balanskravsjusteringar. Det är en förbättring med 336 miljoner kronor jämfört med hur prognosen såg ut i november och 925 miljoner kronor bättre än 2021 års budget.

Foto: Staffan Claesson

Uppsala län2022-01-25 19:57

Totalt kommer Region Uppsala gå plus med 1 048 miljoner kronor efter balanskravsjusteringar. Det är en förbättring med 336 miljoner kronor jämfört med hur prognosen såg ut i november förra året och 925 miljoner kronor bättre än 2021 års budget. 

Resultatet förbättras dock avsevärt av så kallade engångsposter, som endast avser 2021. Tillfälliga statsbidrag i form av statliga pandeminstöd har under året bland annat täckt kostnader för covid-relaterade utgifter som till exempel provtagning. Om man räknar bort engångsposterna ligger regionens resultat på den nivån den ska ligga på. 

undefined
"Region Uppsalas stora ekonomiska överskott beror på engångsintäkter som vi inte kan bygga upp ny verksamhet med", säger Emilie Orring (M), regionstyrelsens ordförande.

Samtidigt gör Akademiska Sjukhuset en negativ avvikelse mot sin budget på 81 miljoner kronor, vilket innebär sjukhuset går minus med 451 miljoner kronor. Även Trafik- och samhällsutvecklingsnämnden gör ett negativt resultat på minus 122 miljoner kronor. 

– Region Uppsalas stora ekonomiska överskott beror på engångsintäkter som vi inte kan bygga upp ny verksamhet med. Arbetet med att få en långsiktigt hållbar ekonomi måste fortsätta samtidigt som vi säkerställer att fler får vård i tid. Fokus framåt är att modernisera verksamheterna och öka vårdproduktionen, fördjupa samverkan med andra regioner och fristående aktörer för att fortsätta beta av vårdköerna, säger regionstyrelsens ordförande Emilie Orring (M) i ett pressmeddelande. 

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!