Uppsala Àr fortfarande det lÀn som Àr hÄrdast drabbat av den fÀstingburna hjÀrninflammationen TBE. En ny rekordsiffra noterades under 2021 dÄ 65 personer i lÀnet fick TBE. I förhÄllande till befolkningen innebÀr det en incidens pÄ 16,5 fall per 100 000 invÄnare. PÄ andra plats kommer Sörmland med 13,2 följt av VÀstmanland med 10,0.
Johan Hedlund, smittskyddssjuksköterska och chef för smittskyddsenheten, sÀger att den viktigaste faktorn som styr upp- och nedgÄngar mellan Ären Àr vÀdret.
â FĂ€stingarna behöver flera blodmĂ„ltider för att gĂ„ frĂ„n larv via nymf till fullvuxna individer. NĂ€r de Ă€r vĂ€ldigt smĂ„ Ă€r det gnagare de suger pĂ„. Och nĂ€r det varit ogynnsamt för de hĂ€r djuren blir det fĂ€rre fĂ€stingar som kan sprida smittan vidare, sĂ€ger Johan Hedlund.
För att det ska bli ett svÄrt TBE-Är behöver det ocksÄ vara gynnsamma förutsÀttningar för fÀstingarna under sommar och höst. Varmt och fuktigt Àr det klimat som fÀstingarna gillar bÀst.
Att Uppsala lÀn toppar spridningen av TBE beror enligt Johan Hedlund pÄ att det Àr i MÀlardalen som smittan först fÄtt fÀste. RÄdjuren, som visat sig ha mÄnga fÀstingar, rör sig lÀngs vattendragen, vilket gör att Àven de TBE-smittade fÀstingarna koncentreras dÀr.
â Det Ă€r ner flera fĂ€stingar suger frĂ„n samma djur som de kan smitta varandra med TBE.
Inom lĂ€net Ă€r det omrĂ„det runt Enköping, Ărsundsbro och BĂ„lsta som Ă€r det mest drabbade omrĂ„det.
Ăn Ă€r det för tidigt att sĂ€ga hur Ă„rets fĂ€stingsĂ€song kommer att bli. Inledningen av vintern, med rejĂ€l kyla, var inte sĂ„ gynnsam för fĂ€stingarna. Men det Ă€r först nĂ€r man ser hur sommaren bli som man fĂ„r facit.
FrĂ„n och med i Ă„r kan förĂ€ldrar vaccinera sina barn gratis mot tbe. Det har framför allt den senaste veckan varit stort intresse och just nu kan det vara svĂ„rt att hitta lediga tider. Enligt Margareta Ăhrvall, vaccinsamordnare, ska det dock bli bĂ€ttre veckan efter pĂ„sk dĂ„ fler privata vaccinatörer ansluter sig till systemet. Information om vilka kommer att finnas pĂ„ 1177.se.
I Äldersgruppen som fÄr gratis TBE-vaccin Àr det ungefÀr 80 000. I förra veckan hade man i regionen hunnit med drygt 2 300 barn vaccinerats mot TBE i lÀnet. Hur den totala vaccintÀckningen ser ut gÄr dock inte att sÀga eftersom tidigare Ärs vaccinationer inte registrerats i journalsystemet. Av samma skÀl gÄr det inte att se hur mÄnga vuxna som vaccinerat sig.