Listettan tillbaka vid länets fågelbord

Förra vinterns vanligaste gäst vid fågelborden i Uppsala län har blivit en sällsynt besökare i år. I stället är ordningen återställd på fåglarnas topp-10-lista.

Talgoxen, vars sång varierar men kan låta “ti-tu ti-tu ti-tu”, är återigen den vanligaste besökaren vid fågelborden, både i Uppsala län och i landet som helhet.

Talgoxen, vars sång varierar men kan låta “ti-tu ti-tu ti-tu”, är återigen den vanligaste besökaren vid fågelborden, både i Uppsala län och i landet som helhet.

Foto: Sven-Olof Ahlgren

Uppsala län2025-01-27 21:13

I år är talgoxen återigen den vanligaste fågeln vid fågelborden i Uppsala län, precis som den varit i många år – med undantag för 2024 då gråsiskan blev plötslig listetta hos länets fågelräknare. I år är den inte ens med bland de tio vanligaste när föreningen Birdlife Sverige nu sammanställt de preliminära rapporterna från årets räkning av vinterfåglar över hela landet. 

Orsaken till gråsiskans kräftgång är enligt föreningen sannolikt att den i år helt enkelt finner sin föda i naturen, exempelvis björkfrön, och inte behöver serverad mat. Dessutom kan gråsiskan flytta mycket låga sträckor i jakten på mat. 

Ny på årets topplista i Uppsala län är björktrasten som hamnar på fjärde plats och därmed är betydligt vanligare bland fågelborden i länet än i landet som helhet. Också sidensvansen ökar i antal, även om den inte hamnar bland årets tio-i-topp. Enligt Birdlife Sverige är det sannolikt utlagda äpplen som i första hand lockar dessa fågelarter till husknuten.  

undefined
Steglits är en fågelart som ökar stadigt i antal över stora delar av landet.

Steglits har blivit en vanligare besökare under flera år. I Uppsala län hamnar den på sjätte plats i årets räkning, i landet som helhet på tolfte plats. Enligt föreningen är steglitsen en av de fågelarter som det går allra bäst för i Sverige just nu, även under häckningstiden. Även fler pilfinkar har låtit sig smaka av bjudmat i länet denna vinter jämfört med vintern 2024. 

De vanligaste fåglarna vid fågelborden i Uppsala län i år:

  1. Talgoxe
  2. Pilfink
  3. Blåmes
  4. Björktrast
  5. Domherre
  6. Steglits
  7. Koltrast
  8. Grönfink
  9. Skata
  10. Gulsparv
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!