INRIKES:
Tog flyktingar över Öresundsbron — nu väntar HD-dom
När de två männen stoppades vid Öresundsbron hade de med sig två flyktingar i bilen. De åtalades och dömdes för människosmuggling och överklagade till Högsta domstolen. I dag kommer domen.
UTRIKES:
Trump till Nordkorea: "Testa oss inte"
USA:s president Donald Trump varnar Nordkorea för att underskatta USA. Han lovar att USA kommer att försvara sig och sina allierade mot Pyongyangs kärnvapenhot.Stenkastning mot polisbostad
INRIKES:
Stenkastning mot polisbostad
En polismans hus i Örebro län utsattes under måndagskvällen för stenkastning. Polismannen och hans sambo tittade på tv vid 22.30-tiden på kvällen när flera stenar plötsligt kastades mot fönstren i huset. Ingen känd hotbild föreligger mot polismannen eller hans familj och polisen är förtegen om fallet.
INRIKES:
Mäklare tror på prisnedgång
Allt fler fastighetsmäklare tror att priserna på bostäder kommer att falla under de kommande tre månaderna.Det visar en undersökning av Valueguards mäklarpanel som sammanställs veckovis och genomförs i samarbete med Fastighetsmäklarförbundet.
INRIKES:
Tweetar blir dubbelt så långa
Twitter-användare kommer nu kunna skriva dubbelt så långa meddelanden. Efter en tids experiment med ett fåtal användare har företaget beslutat att från och med tisdagskvällen tillåta 280 tecken i tweetar i stället för 140. Det är lika många tecken som det finns i det här stycket.