Ny utbildning i djurskydd en hit

Den nya utbildningen i etologi och djurskydd på Sveriges lantbruksuniversitet har blivit en riktig "börsraket", enligt Kjell-Arne Nilsson, som är rekryteringsansvarig.

Universitet2005-08-17 00:00
Med över fem behöriga förstahandssökande till var och en av de 40 studieplatserna gick etologi och djurskydd direkt in på tredje plats bland SLU:s mest eftertraktade utbildningar.
Listan toppades som vanligt av veterinärprogrammet med 11 förstahandssökande per studieplats, knappt före utbildningen av djursjukvårdare med drygt 9 förstahandssökande per plats.

Djur lockar
De här tre djurutbildningarna bildar en slags elitdivision i SLU:s grundutbildning. Djur lockar verkligen studenterna.
I nästa grupp hamnar utbildningarna av landskapsarktitekter, jägmästare, husdjursagronomer och trädgårdsingenjörer, den sistnämnda med vårintagning. Där har intresset varit stabilt.
- Det ser också bra ut för agronomprogrammets inriktning mot ekonomi, som har de högsta siffrorna sedan 1998, påpekar Kjell-Arne Nilsson.
Till problembarnen hör två utbildningar på livsmedelsidan, där intresset är mycket svagt också denna höst. Bara 17 respektive 14 av 25 platser är besatta i dagsläget. Ännu sämre är intresset för bioteknologi med 11 antagna till 30 platser.

Tappar mark
SLU har en utbildning i ekonomi med inriktning mot naturresurser, som har tappat mark kraftigt i höst.
Totalt har SLU i dag 855 antagna till 927 platser. Då ligger nästan 100 sena ansökningar och väntar på att behandlas.
Liksom på Uppsala universitet fortsätter SLU den lokala antagningen i ytterligare fyra veckor.
Sören Winge
soren.winge@unt.se 018-478 13 22
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!