Åratal av byggstök väntar de boende i Ulleråker

Om kommunens planer går i lås ska antalet Ulleråkersbor bli nio gånger fler. Området ska växa från dagens 1 500 till 13 500 personer. Satsningen är gigantisk och har kallats ett av Sveriges största stadsdelsprojekt.

Företaget Base Camp planerar att bygga cirka 500 studentbostäder i området. Bilden är en idéskiss för hur det kan komma att se ut.

Företaget Base Camp planerar att bygga cirka 500 studentbostäder i området. Bilden är en idéskiss för hur det kan komma att se ut.

Foto: White arkitekter

Ulleråker2024-04-07 06:30

På en yta som är ungefär 1,5 kilometer lång och 500 meter bred, ska ytterligare 12 000 personer flytta in om allt går som planerat. Det innebär ett rejält tillskott jämfört med de 1 500 personer som bor i området idag.

Sedan 2022 pågår utbyggnaden av Ulleråker och när allt är klart kommer stadsdelen att rymma lika många som bor i Vaxholm.

undefined
Vision av hur det kan komma att se ut i centrala Ulleråker. Att platsen verkligen ska utformas så här är dock inte fastställt.

Åsikterna bland de som redan bor här är i högsta grad delade. En av kritikerna är Stefan Blomberg som den här dagen rastar sin jaktlabrador Tiger i en park. 

– Jag har bott i Ulleråker sedan 1999 men letar nu bostad för att flytta härifrån. En bidragande orsak är utbyggnadsplanerna. Går man från 1 500 till 13 500 invånare blir det ett helt annat område, säger han.

undefined
Stefan Blomskog tänker flytta från området. "En bidragande orsak är utbyggnaden", säger han.

Stefan Blomberg tycker att det blir alldeles för trångt.

– Jag förstår att det behövs fler bostäder men här ska kommunen verkligen trycka in hus. Om man stannat vid runt 4 000 invånare i Ulleråker hade det varit okej, menar han.

undefined
"Det är bra att Ulleråker byggs ut och att vi får affärer, förskolor och annat här", tycker Frida Öhman som bor i området.

Ett par hundra meter bort väntar Frida Öhman på bussen. Hon ser fram emot att Ulleråker ska växa rejält.

– Det är bra att de bygger ut här, det blir butiker, förskolor, äldreboenden och mycket annat som vi behöver. Kommunen har en bra plan med fokus på naturen, tycker Frida Öhman.

Byggandet i Ulleråker ska enligt kommunen genomsyras av klimatfrågan.

undefined
Jonathan Molund är kommunens projektledare för omgörningen av Ulleråker. Här i kommunens tillfälliga kontor i området.

– Ursprungligen var planen att riva många av de gamla byggnaderna. Men för att minska klimatpåverkan kommer vi istället att renovera flera av husen medan andra plockas isär så att materialet kan tillvaratas. Att göra det i så här stor omfattning är Sverigeunikt, säger Jonathan Molund, som är projektledare för kommunens satsning i Ulleråker.

undefined
Planerna var att riva det här huset men av klimatskäl ska det istället plockas isär. Byggmaterialet ska sedan användas i andra projekt.

Andra klimatgrepp är att arbetsmaskinerna drivs med biobränslen samt att äldre gatsten som hittats i området används på nytt.

I Ulleråker ska bilen inte ges lika stort svängrum som i många andra av Uppsalas stadsdelar. Istället ska fotgängare, cyklister och kollektivtrafik främjas. Det blir färre p-platser längs gatorna jämfört med traditionellt byggande. De p-platser som skapas ska främst vara för lastning, för funktionsnedsatta eller ska bara få användas 15 minuter i taget.

undefined
Nya Bergtrollsvägen ska fungera som en länk mellan Dag Hammarskjölds väg och Ulleråkersvägen.

– Är man van att ha bilen nära och tillgängligt kan det bli lite bökigt, säger Jonathan Molund.

Han lyfter fram att antalet bilar behöver hållas nere eftersom området ligger ovanpå känsliga vattentäkter som kan förorenas av kemikalier vid trafikolyckor.

undefined
Flera Ulleråkersbor som skrivit till kommunen befarar att det blir för höga byggnader som placeras alltför nära varandra.

När de boende inte använder sina bilar ska de parkeras i sju så kallade mobilitetshus. Det är ett slags p-hus där det även ska finnas tjänster som hyrcyklar och bilpool med fossilfria bilar. Byggnaderna ska placeras vid huvudgatorna och i utkanten av Ulleråker för att få de centrala delarna så bilfria som möjligt.

Vanligtvis byggs p-hus under marken men enligt kommunen kan det begränsa gårdarnas grönytor och kräver dessutom en hel del klimatpåverkande betong. Därför kommer mobilitetshusen att ligga ovan jord.

undefined
Här pågår byggandet av en ny gata som ska få namnet Bergtrollsvägen.

En titt bland de synpunkter som Ulleråkersbor skickat till kommunen visar att många tycker att husen blir för höga och kommer att stå för tätt. "Förtätningen är helt oacceptabel. Höjden på byggnaderna är på tok alltför hög, atmosfären i Ulleråkersområdet blir klart lidande", skriver en person.

undefined
Ulleråkersborna kan räkna med byggstök i många år framöver.

Det finns planer på ett hus med 14 våningar men enligt Jonathan Molund ska normalhöjden bli fem till sju våningar.

Blir det för trångt i Ulleråker?

– Tätheten ökar markant men nästan varje kvarter kommer ha någon sida mot en park eller öppen plats. Det kommer att finnas parker och öppna stråk och nere vid Fyrisån ligger Hospitalsträdgården som är väldigt stor. När Rosendal började byggas tyckte en del att det blev för trångt där men nu säger många att det är luftigt, menar Jonathan Molund.

undefined
Ulleråkersvägen har bitvis varit avstängd när uttjänta ledningar och rörsystem bytts ut. Ulleråkersvägen beräknas öppna i november.

Kommer husen att ha en enhetlig eller mer blandad stil?

– Vi strävar mot variation i arkitekturen men kanske inte lika varierat som i Rosendal.

Omvandlingen av Ulleråker inleddes 2022 med omfattande markarbeten för att lägga rör och bygga gator. Det ger synliga avtryck i form av stora jordhögar lite här och var.    

undefined
Här i Lyrikparken byggs det för fullt och själva lekdelen blir klar i sommar. Parkens yta blir cirka 100 gånger 50 meter.

Ett av de första projekt som innebär en färdig byggnation gäller en del av Lyrikparken. Det är en stor park med bland annat linbana, vattenlek och plats för picknick och själva lekdelen öppnas i midsommar.

Nästa stora invigning blir Ulleråkersvägen som går rakt genom området. Den ska bli klar i november efter att periodvis varit avstängd. Ulleråkersvägen breddas och förses med gång- och cykelväg och i framtiden ska spårvägen gå i norra delen av gatan.

undefined
Så här ser Ulleråkersvägen ut sedan nya ledningar och rör lagts ner i marken. Gatan ska breddas och förses med gång- och cykelbanor. Spårvägen ska gå i gatans norra del.

Merparten av byggplanerna ligger dock långt fram i tiden. Först om två år ska de första bostäderna börja byggas och de väntas stå klara 2028.

– Det känns väldigt utdraget, det har redan varit byggstök här ett par år, säger Ulleråkersbon Britt Lundqvist som är ute på promenad med maken Tommy.

Tommy Lundqvist hör till dem som ser positivt på utvecklingen i området.

undefined
Britt och Tommy Lundqvist brukade promenera i ett skogsområde som låg där de står på bilden. Där byggs nu en ny gata som ska förbinda Dag Hammarskjölds väg med Ulleråker.

– Även om jag störs en del av sprängningarna tycker jag det är kul att det händer något här, säger han.

Åsikterna om det som är på gång är vitt skilda bland dem UNT möter i Ulleråker. Men en sak förenar: samtliga ser fram emot en livsmedelsaffär i området.

– Ja, det är fint att vi får matbutik, vårdcentral och fik, framhåller Tommy Lundqvist.

undefined
Företaget Base Camp planerar att bygga cirka 500 studentbostäder i området. Bilden är en idéskiss för hur det kan komma att se ut.

Bland de företag som siktar på att börja uppföra bostäder 2026 finns Byggvesta. Trots dagens höga ränteläge håller Byggvesta fast vid att byggstarten ska ske då, uppger företagets presschef Marit Apelgren. Det handlar om 200 hyresrätter nära Lyrikparken som ska vara klara för inflyttning 2028.

undefined
Här genom skogen dras en ny gata, Bergtrollsvägen. Den går från Dag Hammarskjölds väg (som bilarna på bilden kör på) och in i Ulleråker. Den nya gatan väntas öppna om ett år.

Något som väckt protester är avverkningen av gamla träd. Det gäller till exempel platsen där en ny gata håller på att anläggas från Dag Hammarskjölds väg in i Ulleråker. En mängd stora tallar har kapats för att bereda plats åt den nya gatan som ska få namnet Bergtrollsvägen.

undefined
Trots att Ulleråker har 1 500 invånare är den här vagnbaserade pizzerian det som närmast kan liknas vid en restaurang i området.

I vissa av Ulleråkers skogspartier där kommunen vill bygga lever den fridlysta cinnoberbaggen, vilket kan begränsa utbyggnaden. Till sommaren ska kommunen ansöka om dispens och för att få igenom det utlovas att baggens livsmiljöer på andra håll i Uppsala ska stärkas. Ett nej till dispens kan innebära att delar av byggplanerna måste jobbas om.

undefined
Bortschaktade jordmassor är en vanlig syn i Ulleråker.

Att kommunen ska ansöka om dispens först nu hänger samman med att EU nyligen skärpt sina regler för skyddsvärda arter.

Oavsett hur det går med dispensen väntas byggstöket pågå i många år.

– Vi räknar med att Ulleråker är färdigbyggt runt år 2040, säger Jonathan Molund.

Utbyggnaden av Ulleråker

Hittills har kommunen antagit detaljplaner för ca 1 800 bostäder i Ulleråker. 

I planerna ingår åtta förskolor för totalt 972 barn samt två skolor för 1 260 elever.

Kommunens mål är att 35 procent av bostäderna i Ulleråker ska bli hyresrätter och resten bostadsrätter.

Kommunen har tecknat markanvisningsavtal i Ulleråker med ett tiotal byggaktörer. Det innebär inte att de säkert kommer att bygga, men de har ensamrätt att förhandla med kommunen.

De gamla delarna av Ulleråker har haft ett eget system för el, avlopp med mera som bytts ut. Det har omfattat en stor del av de arbeten som hittills gjorts i området.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!