Olyckan inträffade på E4 strax norr om Björklinge. Både polisen och eftersöksjägare gav sig ut till platsen för att kontrollera att det faktiskt rörde sig om en varg, vilket det visade sig göra.
– Den hade rusat vidare till himlen, så den behövde inte avlivas, säger Magnus Jansson Klarin, presstalesperson hos polisen.
Vargen har transporterats till Statens veterinärmedicinska anstalt i Uppsala för vidare undersökning. Detta eftersom vargen räknas som statens vilt. Enligt Länsstyrelsen är det i nuläget oklart vilket revir vargen tillhör.
– Vi fick in rapporter om att det sprang en varg på E4 redan tidigt under morgonen. Sedan dröjde det inte länge innan olyckan inträffade, säger Mikael Larsson på Länsstyrelsen i Uppsala.
Enligt honom är det för tidigt att avgöra vilket revir vargen kom ifrån.
Hur vanligt är det att vargar blir påkörda?
– Det är betydligt fler rådjur och vildsvin som får sätta livet till. Det hör inte till vanligheterna att vargar blir påkörda, men det är inte helt ovanligt, säger Magnus Jansson Klarin.
Larmet inkom 06:49.