– Det var huset som vi alltid letat efter, säger Wiveka Vanrillaer.
I somras blev Vita magasinet i Karlholmsbruk sålt för miljonbelopp till Wiveka och hennes man, legofotografen Boris Vanrillaer.
– Magasinet ska bli ett galleri och fotostudio. På sikt hoppas vi även kunna hålla i foto-workshops, säger Wiveka Vanrillaer.
För lite mer än ett år sedan berättade UNT att Svenska Kyrkan skulle lägga ut flera av sina fastigheter i Karlholm till försäljning. När tidningen pratade med Daniel Blomstedt (M), som var ansvarig för försäljningarna, sade han följande:
– Vårt huvudsyfte är att predika det kristna evangeliet och inte laga tak och måla husväggar. Vi vill därför renodla vår verksamhet och bara äga fastigheter som ingår i den kyrkliga kärnverksamheten.
Kyrkan hade Vita Magasinet i sin ägo i över 30 år innan paret Vanrillaer köpte fastigheten för två miljoner kronor i mitten av augusti.
Wiveka och Boris planerar dock ingen flytt till Karlholm utan tänker bo kvar i sin bostad i Vaxholm och driva galleriet som en hobbyverksamhet.
Den första utställningen drar igång i helgen. På väggarna kommer det till en början hänga fotografier av Lego.
Boris Vanrillaer har nämligen startat ett stort Legofotograf-community på nätet, Stuck in plastic. Fotona som ställs ut är på beställning av Lego och kan även ses i en ny bok från den danska leksaksjätten.