Aaron Eklöf har dragit igång en så kallad en så kallad crowdfunding-kampanj för att finansiera ett raveparty - modell större - på den Kinainspirerade hotellanläggningen Dragon Gates innergård i Älvkarleby kommun i norra Uppland.
Det är för radioprogrammet Musikguiden i P3 som Aaron Eklöf avslöjat sina planer. Till Musikguiden säger Eklöf; "Dragon Gate är ett mastodontprojekt som jag fascineras av. I och med att området ekar tomt vill jag visa upp det här bygget för världen".
Han förklarar vidare att kontakter tagits med den nuvarande kinesiska ägaren Jingchun Li för att få tillåtelse att arrangera ett lagligt raveparty på hotellanläggningens innergård. Om han fått något besked från Jingchun Li är oklart.
Planen är att asiatiska artister ska bjudas in till partyt som Aaron Eklöf vill genomföra i september i år. Tanken är att få in 50 000 kronor för att finansiera partyt. I dagsläget har Aaron Eklöf fått in knappt 3 000 kronor via sin crowdfunding-kampanj.
Aaron Eklöf har tidigare drivit flera olika klubbar i Stockholmsområdet samt varit bloggare på Nyheter 24 och Nöjesguiden.
I dag står Dragon Gate tom. Ägaren Jingchun Li har förklarat att han vill sälja Dragon Gate för att i stället kunna fokusera på andra affärsprojekt.
Fastighetsmäklaren Lars Westin är Jingchun Lis svenska representant och den som ska sköta försäljningen av Dragon Gate.
Tidningen har sökt Lars Westin utan att lyckas.