Tierps lucia framlottad

Första advent var det som vanligt gott om folk som gav sig ut bland marknadsstånd, julskyltade affärer och chokladhjul på köpingens gator. Vid skyltsöndagens slut var Tierp en lucia och tre ungdomsledarstipendiater rikare.

Tierps lucia 2004 Evelina Berlin.

Tierps lucia 2004 Evelina Berlin.

Foto: Linn Sandberg

Tierp2004-11-29 00:00
Marknadsstånd och julhandel i all ära, men den kanske största begivenheten under skyltsöndagen var korandet av Tierps lucia.
Som vanligt var det lotten som avgjorde vem av de nio kandidaterna som fick titeln och i år var det oppositionsrådet Catarina Deremar som drog vinnaren. Efter lottdragningen kunde konstateras att årets lucia i Tierp är 17-åriga Evelina Berlin från Fors utanför Tierp. När det blivande luciatåget tumlade ned från scenen på Centralgatan efter lottdragningen var det en glad och lite ställd Evelina Berlin som skymtade under lingonriskronan.
— Jag är jätteglad, det är kul. Men jag är lite förvånad, jag brukar ju aldrig ha tur med sådant här, sade hon.
Nu väntar ett par intensiva veckor för lucia och hennes tärnor med lussande på bland annat företag och äld­reboenden innan den stora kröningsceremonin äger rum i Nathanaelskyrkan.
I samband med lucialottningen delade Lions Club i ­Tierp ut det årliga ungdomsledarstipendiet. Roger Eriksson och Håkan Lundgren som är tränare i Strömsbergs IF och Mattias Björkeholm som är engagerad i scouterna i Tierp fick stipendiet på 2000 kronor
vardera för sina insatser för ungdomar i kommunen.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!