Skadegörelsevåg slår mot Tierp: "Bekymrande"

Tierps kommun har drabbats av skadegörelse vid flera tillfällen under våren. Kostnaderna för reparation och sanering närmar sig 90 000 kronor – bara för i år. Nu funderar kommunen på att anlita ett bevakningsföretag för att patrullera extra kring utsatta fastigheter och lokaler.

I slutet av maj utsattes Vegavallen för skadegörelse. Bastustenar hade kastats mot kakelväggen, toaletterna hade proppats fulla med toapapper och skräp låg på golvet.

I slutet av maj utsattes Vegavallen för skadegörelse. Bastustenar hade kastats mot kakelväggen, toaletterna hade proppats fulla med toapapper och skräp låg på golvet.

Foto: Erik Leijonhufvud

Tierp2023-07-03 05:00

Antalet anmälda skadegörelser har återigen ökat den senaste tiden, enligt Tierpspolisen Jörgen Wilestedt.

– Den senaste månaden har vi haft en mängd fall i centrala Tierp, något som är bekymrande. Ett exempel var nu i mitten på juni när fem kommunala fastigheter under en och samma helg utsattes för krossade fönster. Mycket talar såklart för att dessa händelser hade ett samband. Jag tror knappast det var fem helt olika personer som låg bakom skadegörelsen, säger Jörgen Wilestedt.

undefined
"Antalet anmälda skadegörelser den senaste tiden återigen ökat", säger Skutskärsbon Jörgen Wilestedt, kommunpolis i Tierp.

Förra året kostade skadegörelsen 310 000 kronor för Tierps kommun. Sedan 2020 ligger totalsumman på 830 000 kronor, enligt Anna Persson, chef för tillväxt och samhällsbyggnad i kommunen. Ändå representerar siffran inte hela bilden. Den inkluderar till exempel inte de kostnader som kommunala bolag står för själva.

– De kostnader som kan ligga på de kommunala bolagen inkluderar skadegörelse på till exempel allmännyttans hyresrätter och lokaler, samt eventuella skador på bolagens fordon och fastigheter, säger Anna Persson.

Nu diskuteras möjliga åtgärder för att förebygga skadegörelse, bland annat genom att anlita ett patrullerande bevakningsföretag.

– Det är tråkigt att skattemedel behöver läggas på att åtgärda skadegörelse. Det finns så mycket annat de pengarna skulle behöva användas till, säger Anna Persson.

undefined
I slutet av maj utsattes Vegavallen för skadegörelse. Bastustenar hade kastats mot kakelväggen, toaletterna hade proppats fulla med toapapper och skräp låg på golvet.

Patric Falk har nyligen tillträtt rollen som brottsförebyggare och beredskapssamordnare i Tierps kommun. Denna nyinrättade tjänst syftar till att följa den nya lagstiftningen som trädde i kraft 1 juli. Lagen ger formellt kommunerna ansvar för brottsförebyggande arbete.

Han berättar att trenderna med skadegörelser har varierat över tid.

– Trenden pekade uppåt mellan 2000 och 2009. Därefter följde en nedgång fram till 2013.

Men 2019 och 2020 hade Tierp stora problem med klotter. Detta problem minskade 2021 och 2022.

undefined
Nu vill Tierps kommun få ett slut på skadegörelsen, och överväger att koppla in ett patrullerande vaktbolag.

År 2022 kom 164 anmälningar om skadegörelse. Året innan var det 207. 2020 låg siffran på 271.

Statistiken påverkas av olika faktorer, enligt Jörgen Wilestedt.

– En gärningsperson kan stå för en stor mängd av brotten. Det kan sålunda innebära att om en person flyttar från orten, alternativt flyttar in, så kan det synas i antalet anmälningar.

Inför sommaren räknar man med att badplatser, likt tidigare år, kan bli utsatta för skadegörelse.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!