Schlagerfest i kyrkan

I ett grådisigt Tierp gick det faktiskt att hitta lite glitter och glamour på lördagskvällen - i kyrkans regi. För tredje året i rad ställdes det till med schlagerfest på Nathanaelgården.

Ann Tunell och Åsa Sjulander.

Ann Tunell och Åsa Sjulander.

Foto: Jacob Hilding

Tierp2007-03-26 00:01
- Det har varit omtyckt tidigare år, men så här mycket folk har det aldrig varit, säger en påtagligt nöjd Carina Vindeland, diakoniassistent i Tolfta församling.
Ungefär 150 personer hade sökt sig till Nathanaelgården för att lyssna till klassiska schlagers som Carolas "Främling" och Tommy Körbergs "Stad i ljus". Några av årets bidrag i Melodifestivalen hade man dock inte hunnit öva in.

- Det här är bara toppen på isberget. Vi har övat länge så det ska bli roligt att framföra låtarna, säger Carina Vindeland som själv svarade för Jill Johnsons "Crazy in love".
Uppträdde gjorde lokala förmågor från Tierp med omnejd. 13 bidrag hann man med under kvällens lopp. Mellan låtarna tävlades det i ett melodikryss med kyrkoherde Kristin Elf som konferencier. Hon fick långa applåder när hon inledde schlagerfesten med att framföra Arja Saijonmaas "Högt över havet".
Schlagerfesten hölls till förmån för Lutherhjälpen.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om