Samlar in visor från Tierps socknar

Maria L Hallengren är musiker och fotograf. Sedan ett halvår samlar hon och en medarbetare in gamla visor från socknarna i Tierps kommun. Målet är att spela in några av visorna och ge ut en bok.

Maria L Hallengren

Maria L Hallengren

Foto: Peter Söderlund

Tierp2012-04-09 19:06

Ni har säkert hört dem. De där gamla vaggvisorna. De har sjungits generation efter generation, men numera är de inte lika vanliga. Maria L Hallengren och en hennes medarbetare samlar nu in gamla visor och är uppe i 120-130 stycken. Några av dem är gamla skillingtryck som återkommer i olika tappning. Många av visorna hör hemma i Hållnäs och Lövsta.

Men det kan vara svårt att hitta visorna. De har vänt sig Folkminnesarkivet för att se vad som samlats in av forskare.
UNT träffar Maria L Hallengren i Hållnäsgården där hon ställer ut fotografier i årets upplaga av Konst på väg.
– Många av visorna saknar melodier så vi får försöka hitta melodier till dem. En melodi som förekommer är Ro ro till fiskeskär, säger Maria L Hallengren.

Ofta handlar visorna om unga kvinnor som ska akta sig för stygga män eller om olycklig kärlek. Andra är sedelärande. Alla fräckisar kommer från Söderfors.

Annars går många visor i moll och få i dur. Många visor har förändrats över tid och det beror ofta på vem som sjungit dem och hur mycket sångaren kommit ihåg av vistexterna.
– Tanken är att vi ska spela in några visor. En stor del av spelmansmusiken från är nedtecknad men inte visorna, säger Maria L Hallengren.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om