Tidningen träffar Alex Peck och Linda Wickström så långt nordost man kan komma i Uppsala län i Rödhäll på Hållnäshalvön.
Platsen ligger direkt granne med Bottenhavet (den mera norra delen av Östersjön) och utsikten är hisnande. Området lockar redan i dag en del vandrare och fågelintresserade.
Båda Alex och Linda är engagerade i Hållnäs sockenråds arbete med en förstudie där man undersöker möjligheten att etablera en sammanhållen vandringsled längs med Hållnäskusten och inlandet. De berättar att man redan i dag kan man vandra längre sträckor i området.
– Vi vill kunna göra Rödhäll och andra många platser i Hållnäs mera tillgängliga för en ännu bredare allmänhet med hjälp av en sådan här vandringsled, förklarar Linda Wickström samtidigt som hon ser ut över havet.
Arbetet med leden ingår som en del i Framtid Hållnäs som är ett treårigt utvecklingsprojekt som spänner över en mängd olika områden och handlar om att skapa en hållbar framtid på Hållnäshalvön.
Projektet ägs av Hållnäs Sockenråd och finansieras med pengar från EU:s Landsbygdsfond.
Arbetet med förstudien har pågått en tid och de förklarar att man i dag tittar på tänkbara vägval av Hållnäsleden. Inom kort ska man också börja prata med olika markägare.
– Vi känner redan till många stigar här i området från Ängskär i söder och norrut längs med kusten, förklarar Alex Peck.
Han förklarar att arbetsgruppen gärna vill få tips på ytterligare stigar som skulle kunna ingå i vandringsleden.
– Tanken med en Hållnäsleden är att den ska ansluta till Upplandsleden både i söder vid Lövstabruk och i norr i Skärplinge, säger Alex
Peck.
Linda Wickström förklarar att man hoppas leden ska kunna bli ett nav när det gäller en hållbar besöksnäring i Hållnästrakten.
– En tanke som vi har med leden är att man tar sin bil till exempelvis Skärplinge och parkerar den. Sedan vandrar eller cyklar man ut mot kusten och följer de leder som finns där och vandrar mellan olika platser där man exempelvis kan stanna och fika, säger Linda Wickström.
Alex Peck förklarar att mycket redan finns på plats i området.
– Det finns flera fina fiskeläger längs med kusten och så finns naturreservat och rastplatser med fina vyer. Det vi vill göra är att knyta samman allt till en helhet som gör det lättare att uppleva allt det vackra som finns här.
Om allt går som det ska hoppas de kunna presentera en första förstudie i slutet av det här året.