Narkotikapåverkade greps i Tierp

Inom loppet av fyra timmar grep polisen i Tierp på torsdagen tre narkotikapåverkade personer på tre olika ställen oberoende av varandra.

Tierp2008-08-01 16:09
En busschaufför fann en passagerare mycket omtöcknad på bussen när denna skulle köra från Tierps busstation. Polis och ambulans tillkallades. Mannen, som är i 30-årsålden från Skutskär, togs till polisen för provtagning. Han var dock i så dåligt skicka att han fördes till Tierps sjukhus, varifrån han fördes vidare i ambulans till Akademiska sjukhuset.
Mannen bar vid gripandet med sig ett vitt pulver, troligen amfetamin samt tablettrester. Eftersom han var i så dåligt tillstånd tror polisen att han var påverkad av fler än en drog.

På torsdagseftermiddagen greps också en narkotikapåverkad kvinna som körde på Kyrkogatan i centrala Tierp. Polisen beslutade att göra en kontroll av fordonet och fann att den kördes av en påverkad kvinna som dessutom saknade körkort. Hon togs till polisstation för provtagning men släpptes efter förhör. Hon är misstänkt för grov olovlig körning samt narkotikabrott.

När polisen något senare skulle besöka en man i 20-årsåldern i hans lägenhet på Tegelbruksgatan befanns mannen vara narkotikapåverkad. Polisen beslutade då att göra en husrannsakan och fann då hasch och rohypnol i lägenheten.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om