Musikvinnare gav konsert

Musik Direkt-vinnarna Funking Skjorta gav en minikonsert för en liten men mycket entusiastisk publik i estetiska programmets studiolokal i Tierp på tisdagseftermiddagen.

Foto: Lotta Lille

Tierp2010-03-30 17:40
Gruppmedlemmarna Josef Mattsson och Oscar Mattsson båda saxofon, Arvid Eknäs gitarr, Gustav Larsson trummor, Sami Baskou bas, Andreas Hemström synt och Viktor Brodin sång gav järnet i några låtar som gjorde åhörarna mera förtjusta för varje nytt nummer.

Segern i länsfinalen i Musik Direkt ger gruppen plats i riksfinalen i Uddevalla som kombineras med workshops och konserter. Men på tisdagen firades länssegern med minikonserten för kompisar på estetiska programmet, en klass från intilliggande Centralskolan och lärare, följd av tårtkalas för Funking Skjorta och för publiken.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om