Alfred Mujambere, partiets förstanamn i valet till kommunfullmäktige i Tierps kommun, menar att det krävs en mängd åtgärder för en skola med bättre utbildningsresultat i Tierps kommun.
Vilka åtgärder är det ni vill göra?
– Vi vill att lärarna ske ges möjlighet att undervisa fullt ut i skolan och slippa ifrån olika administrativa saker samt få avlastning med elever som behöver extra stöd i klassrummet. När det gäller elever med extra behov vill vi också att skolan och barn- och ungdomspsykiatrin ska hitta rutiner så att de tidigt kan fånga upp barn som har behov av hjälp.
Vilka administrativa saker är det lärarna behöver hjälp med?
– Vi vill inte att lärare ska behöva hålla på och beställa bussbiljetter till utflykter eller när klassen ska på besök hos naturskolan i Hållnäs. Vidare ska lärarna inte lägga sin arbetstid på att vara rastvakter.
Vi vill stället kunna anställa extra personal eller se över skolans organisation för att lösa dessa frågor på annat sätt, säger Alfred Mujambere.
Han lyfter även upp integrationen av nyanlända familjer med små barn i kommunen som en viktig fråga. En sak som skulle kunna leda till en bättre integration är om den avgiftsfria förskolan som i dag är 15 timmar per vecka höjs till 30 timmar, menar Alfred Mujambere.
Vad skulle det kunna innebära?
– Det här skulle frigöra mera tid för den som är hemma barnen att utbilda sig och lära sig det svenska språket medan barnet eller barnen är på förskolan, förklarar Alfred Mujambere.