En av de mer ovanliga aktiviteterna under den kommande Torgfesten i Tierp är det lådbilsrace för barn och unga som är tänkt att köras under dagen. För att deltagare ska kunna förbereda sig inför loppet håller kommunen i en lådbilsbyggarworkshop i skatehallen på Möbeln där både material och byggexpertis finns tillhanda.
– Det är första året vi håller i det här. Vi valde att ha ett lådbilsrace eftersom Torgfesten pågår samtidigt som det är dragracingtävlingar på Tierp Arena, säger Fredrik Öhlund på Kulturenheten i Tierp.
Workshoppen hålles 15-17 varje vardag fram till torgfesten, och deltagarna kan vinna en pokal och andra överraskningar som delas ut i samband med prisutdelningen för dragracingen.